Παιδικό: Ο Μαντουλίδης στο τελικό

470

Θέση για το μεγάλο τελικό του παιδικού πρωταθλήματος εξασφάλισε ο Μαντουλίδης με τη σημερινή του νίκη επί των ΑΚΘ Αστεριών με 64-52. Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του, με το σκορ συνεχώς να εναλλάσσετε. Στη πρώτη περίοδο τα Αστέρια «πατούσαν» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έβρισκαν εύκολα λύσεις στο σκοράρισμα. Έτσι στο 10’ προηγούνταν με 22-15.

Η απάντηση του Μαντουλίδη ήταν άμεση που με ένα σερί 8-0 πήρε τα ηνία 23-22 στο 14’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-27 υπέρ των ΑΚΘ Αστεριών. Το τρίτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς στο σκορ και καμία να μην καταφέρνει να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας, 39-38 στο 25’. Στο εναπομείναν διάστημα τα εκπαιδευτήρια με οργανωμένες επιθέσεις κατάφεραν να προηγηθούν με 50-44 που ήταν και το σκορ στο 30’.

Στη τελευταία περίοδο το ματς ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι παίκτες του Σωτήρη Κοκκινόπουλου επέβαλαν το ρυθμό τους και με συνοπτικές διαδικασίες εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Μία διαφορά την οποία και διατήρησαν μέχρι και το τελικό σφύριγμα που τους βρήκε να επικρατούν με 64-52.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 27-32, 50-44, 64-52. Διαιτητές: Συμεωνίδης, Τζίμα.

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Κοκκινόπουλος): Κυρίδης, Βενετόπουλος 9, Παπαδόπουλος 10, Ρεφατλάρι, Συρόπουλος 12, Γκόλιας, Μουτσόγλου, Ανδρεάδης 24, Γκαβέζος 9.

ΑΚΘ ΑΣΤΕΡΙΑ (Ακριτίδης): Παπαϊωάννου 8, Γράψας, Μήτογλου 18, Ιορδανίδης, Καπνιάς 2, Εικοσιδυός 3, Παναγή, Βεργόπουλος 6, Χατζηαναστασίου, Θεοδοσιάδης 15.