ΚΑΟΣ:”Πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα”

397

Το παρακατω κειμενο ειναι απο το επισημο μπλογκ του ΚΑΟΣ:

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο ΚΑΟΣ την περασμένη Παρασκευή,αφού ο Μακεδονικός Γέφυρας επικράτησε της ομάδας μας με 76-51.Ο ΚΑΟΣ αγωνίστηκε σύμφωνα με τις δυνατότητές του μόνο στα τελευταία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και έτσι μοιραία έχασε το ματς.

Οι δυο ομάδες μπήκαν νευρικά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήγαιναν μαζί στο σκορ,καθώς δυσκολεύονταν να πετύχουν καλάθι.Οι άμυνες ήταν δυνατές και η Γέφυρα βρίσκοντας περισσότερες επιθετικές λύσεις στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου,κατάφερε να πάρει ένα ελαφρύ προβάδισμα με το τέλος της πρώτης περιόδου.(18-13).Η ομάδα μας στο δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε πάλι μουδιασμένα και ο Μακεδονικός πήρε προβάδισμα 11 πόντων.Ωστόσο στα τελευταία λεπτά της περιόδου ο ΚΑΟΣ παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος και πιο κινητικός επιθετικά,με αποτέλεσμα να ροκανίσει τη διαφορά και το ημίχρονο να κλείσει με τους γηπεδούχους να προηγούνται μόλις με 2 πόντους(33-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν αποφασισμένη να μπει δυνατά,έχοντας και την αυτοπεποίθηση με το μέρος της λόγω της καλής παρουσίας της στο κλείσιμο του δευτέρου δεκαλέπτου.Ωστόσο σε τέτοια παιχνίδια χρειάζεται να έχεις και λίγο τύχη και ο ΚΑΟΣ την Παρασκευή δεν είχε καθόλου.Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου,τρία τρίποντα της ομάδας μας κυριολεκτικά ”μπήκαν και βγήκαν”,ενώ τα αντίστοιχα των αντιπάλων βρήκαν στόχο.Αν αυτά τα τρία σουτ κατέληγαν στο καλάθι,ίσως να μιλούσαμε για ένα διαφορετικό ματς στη συνέχεια.Στο μπάσκετ βέβαια με τα αν δεν κέρδισε κανείς και η ουσία είναι ότι η Γέφυρα μέσα σε 2-3 λεπτά

έχτισε μια καλή διαφορά και με την αυτοπεποίθησή της στα ύψη,στη συνέχεια του παιχνιδιού παρουσίασε εκπληκτική ευστοχία.Η ομάδα μας μπλόκαρε επιθετικά και δε μπόρεσε σε κανένα σημείο να βρει λύση στην επιθετική της δυστοκία,με αποτέλεσμα να σημειώσει μόνο 5 πόντους στην τρίτη περίοδο,η οποία έληξε 55-36.Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε τελειώσει και η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.Ο Μακεδονικός Γέφυρας συνέχισε να μη χάνει σουτ,ο ΚΑΟΣ εξακολούθησε να είναι άστοχος και το ματς έληξε 76-51.

Για την ομάδα μας το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι πια παρελθόν.Μια ήττα είναι πάντα δυσάρεστη αλλά δε σημαίνει και τίποτα παραπάνω,καθώς το πρωτάθλημα είναι μαραθώνιος και είναι ακόμη στο ξεκίνημα του.Είμαστε σίγουροι ότι το προπονητικό team και οι παίκτες μας θα δουλέψουν στα λάθη τους και θα κάνουν το καλύτερο δυνατό στη συνέχεια της χρονιάς.Ακολουθεί το δύσκολο παιχνίδι με την πρωτοπόρο Δόξα Ελπίδος Ευόσμου και ελπίζουμε ο ΚΑΟΣ να επανέλθει στις επιτυχίες με μια μεγάλη νίκη.