Γ2: Επιστροφή στις νίκες για τον Φοίνικα Καλαμαριάς

437

Για την 16 αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ2 ΕΚΑΣΘ ο Φοίνικα Καλαμαριάς νίκησε εκτός έδρας του Αλιγάτορες Καλαμαριάς με 47-59.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ δυνατό για τους Αλιγάτορες που πήραν προβάδισμα με 9-2 όμως οι παίκτες του Φοίνικα επέστρεψαν στο σκορ κυρίως χάρη στην άμυνα ζώνης και το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι το 19ο λεπτό που η διαφορά ήταν στους 3 υπέρ του Φοίνικα. Εκεί με ένα γρήγορο 0-5 εκμεταλλευόμενοι τις 4 χαμένες βολές των γηπεδούχων έχτισαν μια διαφορά 8 πόντων (26-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φοίνικας συνέχισε τη ζώνη, οι Αλιγάτορες δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς το καλάθι και η διαφορά έμενε στους 10 πόντους. Στην αρχή της τέταρτης περιόδου με δύο συνεχόμενα τρίποντα οι Αλιγάτορες προσπάθησαν να μειώσουν αλλά κάποια τυχερά καλάθια της ομάδας του Φοίνικα κράτησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Δεκάλπετα: 17-18, 26-34, 30-43, 47-59.

Αλιγάτορες (Πετρίδης): Βούλγαρης, Μαρτινίδης 5(1), Μοσχούλας 6, Μισιρλής 3(1), Παπαδημητρίου, Σίββης 4, Κουγιουμτζής, Χατζόπουλος 5, Δεληγιαννίδης 9, Σέμπρος 9(1), Βουβαλίδης 6(2).

Φοίνικας (Καζακλής): Ακριτόπουλος 7(1), Μεγάλλος 2, Κωνσταντινίδης, Μηνίδης 8(1), Κομματάς, Γιαννάκος 7(1), Ακριτόπουλος 7(1), Κουφούδης 3, Φουντουλάκης 8, Φλώρος 6, Μιχαηλίδης 7(1), Νταμούδης 4.