Γ1: Νίκη στον πόντο για τον Αριστοτέλη

358

Μετά από ένα άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι που κρίθηκε στον πόντο ο Αριστοτέλης επικράτησε του Νέστορα με σκορ 57-56. Η νίκη για την ομόδα του Περικλή Καράκου ήρθε με ανατροπή καθώς έξι λεπτά πριν το τέλος η διαφορά ήταν στους 16 πόντους υπέρ του Νέστορα.

Η ομάδα του Νέστορα ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 0-12. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και το ημίχρονο έληξε 25-29. Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου μία από τα ίδια και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και διατηρούσαν μια διαφορά πάνω από δέκα πόντους καθώς το  δεκάλεπτο έληξε  με 32-46. Ξεκινώντας το 4ο δεκάλεπτο δεν φαινόταν να αλλάζει κάτι καθώς η διαφορά έφτασε στους 16.

Το τελευταίο πεντάλεπτο όμως με πίστη και υπομονή η ομάδα του Αριστοτέλη μείωσε το σκορ και κατάφερε να περάσει στο σκορ για πρώτη και μοναδική φορά 7” πριν τη λήξη με βολή του Καραβά και να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 8-19, 25-29, 32-46, 57-56. Διαιτητές: Σακαλής, Τειπέλζου.

Αριστοτέλης (Καράκος): Καραβάς 4(1), Καμήτσιος 16, Χασιώτης 4, Ανδρεάδης 5, Χορόζογλου 4, Μηράζης 12, Σιάχος 12μ Πετράκης 11(2).

Νέστωρας (Ζωγράφος): Μπάρλας 11(3), Γάκης, Ζωγράφος 11(2), Θεοχαρόπουλος 4, Παπαδόπουλος, Σακελλαρίδης, Δημητρίου 10, Λαμπρέλης, Βελίκης 8, Γκάτζος 13.