BET: Καλύτερη ομάδα η Βαλένθια

467

Καταπληκτικό Σαββατοκύριακο για τις επιλογές μας, αφού ευστοχήσαμε τέσσερις από τις πέντε επιλογές μας. Το ξεκίνημα μας είναι ενθαρρυντικό ελπίζοντας σε πολλές επιτυχίες στο μέλλον. Χθες στην Πυλαία είδαμε ένα φοβερό αγώνα, όπου ο ΠΑΟΚ άξιζε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, αφού ήταν καλύτερος για 39 λεπτά. Όπως επισημάναμε μεσοβδόμαδα, ο Ολυμπιακός με τον Χάκετ (19 πόντους και 10 ριμπάουντ) είναι διαφορετική ομάδα. Η ομάδα του Πειραιά έχει βάθος στο ρόστερ, το οποίο φάνηκε στην παράταση όπου κέρδισε 99 – 104. Πριν πάμε στις επιλογές μας θα σταθούμε στην παρουσία του Γιάννη Αντετοκούμπο όπου στους δύο πρώτους αγώνες στο ΝΒΑ με την φανέλα των Μιλγουόκι Μπακς πέτυχε 27 και 20 πόντους αντίστοιχα. Το ρεπορτάζ αναφέρει ότι χωρίς να ακουμπήσει μπάλα, μπορεί και σκοράρει με ευκολία. Αυτό γίνετε επειδή του δίνετε ένας ελεύθερος ρόλος στο παρκέ, τρέχει στον αιφνιδιασμό πρώτος, το ίδιο κάνει στα ριμπάουντ, σουτάρει ελεύθερα από οποιαδήποτε σημείο (είτε μακριά, είτε κοντά) και εκμεταλλεύεται την αδύνατη πλευρά του αντιπάλου. Θα παρακολουθούμαι με ενδιαφέρον την πορεία του και θα κάνουμε αναφορά και σε επόμενο μας κείμενο.

Οι επιλογές μας

Eurocup

Ρέτζιο Εμίλια – Λε Μαν (6.5 πόντοι)

Η Ρέτζιο Εμίλια έχει δύο νίκες και μία ήττα, έναντι μία νίκη και δύο ήττες για την Λε Μαν. Δεν θα είναι εύκολο παιχνίδι για την Εμίλια, παρ΄ τι κέρδισε την Λουντβιγκσμπουργκ άνετα εκτός έδρας με +11 πόντους. Η Λε Μαν κόντραρε την καλύτερη ομάδα του ομίλου Γκραν Κανάρια (ήττα 74-79), κέρδισε την αδύναμη Μπρίντιζι (νίκη εκτός έδρας 65-72) και έχασε εντός έδρας από την Άλμπα (στην παράταση).

Επιλογή : Θα ποντάρουμε στο over 149.5 (1.90 Bet365), ένα σημείο που το περιμένω οριακά να βγει. Η Εμίλια βάζει κατά μέσο όρο 78 πόντους και η Λε Μαν 73. Θα αποφύγω την νίκη της Εμίλια με 6.5 και πάνω, λόγω ότι περιμένω αντίδραση από τους παίκτες της Λε Μαν μετά την ήττα στην παράταση από την Άλμπα.

Λουντβιγκσμπουργκ – Μπριντιζι (2.5 πότνοι)

Από τις πιο αδύναμες ομάδες του ομίλου, γι΄ αυτό και το σετ των πόντων είναι οριακά υπέρ της Μπριντιζι. Αν δείξει η γηπεδούχος το πρόσωπο της πρώτης αγωνιστικής (νίκη με Άλμπα 79-60), δεν θα έχει να φοβηθεί την αδύναμη Μπρίντιζι, όπου έχει τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια .

Επιλογή : Θα προτιμήσουμε την νίκη της Λουντβιγκσμπουργκ πάνω από 2.5 πόντους (1.85 Bet 365). Μετά τις βαριές ήττες εντός έδρας με Ρέτζιο Εμίλια (65-76) και εκτός έδρας με την Γκραν Κανάρια (95-75) της δίνετε η δυνατότητα να ξεσπάσει στην πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου.

Βαλένθια – Βενέτσια (12.5 πόντοι)

Αφού κέρδισε η Βαλένθια εκτός έδρας την Ουλμ, τότε δεν θα υπάρξει ομάδα που θα την κερδίσει. Έχει το καλύτερο σύνολο σε όλο τον όμιλο, βάζει πάνω από 80 πόντους κατά μέσο όρο και δεν θα δυσκολευτεί απέναντι στην αδύναμη Βενέτσια. Απεναντίας η Βενέτσια κέρδισε τους αγώνες που ήθελε με Σαρλερουά (73-69) και Νανσί (70-67) εντός έδρας και πηγαίνει χωρίς άγχος μέσα στην πρωτοπόρο Βαλένθια.

Επιλογή : Θα ποντάρω στο άσο με χάντικαπ υπέρ της Βενέτσια 12.5 πόντοι (1.90 Βet 365),βλέποντας ότι η Βαλένθια κέρδισε την Σαραγόσα που είναι στο ίδιο επίπεδο με την Βενέτσια με +19 πόντους. Με την ίδια διαφορά έχασε εκτός έδρας η Βενέτσια από την δεύτερη καλύτερη ομάδα του ομίλου Ουλμ (87-68).