Πρώτη νίκη για τις νεάνιδες του Αχιλλέα Θερμαϊκού, μετά από δύο παρατάσεις στην Πυλαία

207

ΑΕ Πυλαίας 45

Αχιλλέας Θερμαϊκού 48

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις, οι νεάνιδες του Αχιλλέα Θερμαϊκού επικράτησαν της ΑΕ Πυλαίας πανηγυρίζοντας την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Λίγο πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, η ομάδα του Θερμαϊκού ήταν μπροστά με 35-38, όμως με τρίποντο δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη η Δραγκόλα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση η Πυλαία πέρασε μπροστά και άγγιξε τη νίκη προηγούμενη με 42-40. Η Ευθυμίου με δύο ελεύθερες βολές ισοφάρισε σε 42-42, δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη και ο αγώνας οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Στη δεύτερη παράταση οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν μόνο τρεις πόντους, ενώ στην επίθεση η Αθιανά σκοράροντας κατά βούληση, χάρισε τη νίκη στην ομάδα της.

Δεκάλεπτα: 9-10, 21-21, 27-28, 38-38 (κ.α.) 42-42 (α’ παρ.), 45-48. Διαιτητές: Γραικός, Εκλεκτός.

ΑΕ Πυλαίας (Λίτσου): Τσιουρλίνη 22, Γρηγοριάδου 6(1), Μπουλασίκη 5, Παμπουξίδου, Παπαδοπούλου, Λαμπρινίδου, Τζήκα 8, Χριστάκογλου, Δραγκόλα 4(1).

Αχιλλέας Θερμαϊκού (Στρατής): Γεωργούλα 9, Ευθυμίου 13, Σκυλίτση 6, Οζπαπαδοπούλου 8, Αθιανά 11, Ζαβαροπούλου 1, Δημητριάδου.