ΚΡΟΑΤΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 65-63

614

Η Εθνική γυναικών γνώρισε την ήττα από την Κροατία με 65-63, στον δεύτερο της αγώνα στο πλαίσιο του Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στην Πολωνία, χάρη σε καλάθι της  Σάντρα Μάντιρ δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η οποία ήταν και η κορυφαία του αγώνα με 19 πόντους, ενώ την ακολούθησε σε απόδοση η Λέλας με 14 πόντους. Από την Εθνική μας, πρώτες σκόρερ ήταν οι Καλέντζου και Καλτσίδου, πετυχαίνοντας αμφότερες από 14 πόντους, με την δεύτερη να μαζεύει και 12 ριμπάουντ.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Εθνική μας. Η Κροατία με τις Λέλας και Μάντιρ, έβρισκε λύσεις και έδωσαν στην ομάδας τους προβάδισμα 10 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (26-16). Οι τυπικά γηπεδούχες συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (42-29), όμως στην επανάληψη σήμανε η ελληνική αντεπίθεση.

Τα τρίποντα και η άμυνα της ομάδας του Κώστα Μίσσα όχι μόνο μείωσαν την διαφορά αλλά έδωσαν και το προβάδισμα (56-55) έξι λεπτά πριν την λήξη. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν “χέρι χέρι” στο σκορ, με την Κροατία να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων (63-59) με μόνο ενάμιση λεπτό να απομένει.

Η Ελλάδα δεν παραδόθηκε, η Καλέντζου μείωσε στα 30 δευτερόλεπτα σε 63-61 και στην επαναφορά, οι Κροάτισσες υπέπεσαν σε παράβαση οχτώ δευτερολέπτων. Η μπάλα ήρθε σε ελληνικά χέρια και η Καλτσίδου κέρδισε το φάουλ ευστοχώντας και στις δύο βολές 12 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Ο χρόνος αυτός όπως φάνηκε ήταν αρκετός για την Μάντιρ, καθώς πέτυχε το καλάθι που έδωσε τη νίκη στην ομάδα της. Η Εθνική μας αντιμετωπίζει αύριο στις 21:30 την Γαλλία.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 42-29, 53-43, 65-63
ΚΡΟΑΤΙΑ: Μάντιρ 19 (3), Μισούρα 5, Σάκιτς, Λόκας, Μάζιτς 1, Τσίγκλαρ 2, Λέλας 15 (3), Σλίσκοβιτς 6, Πάβετιτς, Ιβάνκοβιτς 6, Ίβεζιτς 11 (1).
ΕΛΛΑΔΑ: Καλέντζου 14 (1), Δημητράκου 2, Χατζηνικολάου 9, Καλτσίδου 14 (2), Μάλτση 8 (2), Παπαμιχαήλ 4, Σωτηρίου, Σπυριδοπούλου 9 (3), Σπανού 3.

πηγη:basketblog.gr