Εφήβων: Λιθουανία-Ελλάδα 54-50

256

Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε 54-50 από τη Λιθουανία στο Διεθνές Τουρνουά που διεξάγεται στο Λογρόνιο της Ισπανίας. Αύριο (16/7) στις 19.00 η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Ιταλία και τη Δευτέρα (17/7) επιστρέφει στην Αθήνα προκειμένου να συνεχίσει την προετοιμασία της για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U18.

Η ευστοχία των Λιθουανών, τα ριμπάουντ και τα λάθη των Ελλήνων παικτών έδωσαν ένα προβάδισμα οχτώ πόντων στους τυπικά γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά του αγώνα (10-2, 4’45’’). Η ελληνική ομάδα χρειάστηκε χρόνο για να προσαρμοστεί, να βρει τον ρυθμό της και να αντιδράσει. Όταν το έκανε, έφτασε σε ένα 16-1 για να προηγηθεί με +7 (11-18, 12’30’’) και συνέχισε για να φτάσει στο +10 (13-23, 16’35’’). Ήταν το σημείο στο οποίο η Λιθουανία επέστρεψε, εκμεταλλεύτηκε κάθε άστοχο σουτ και λάθος για να μειώσει και να κλείσει στο -2 (21-23) το πρώτο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ήρθε στα ίσια στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου (27-27, 22’10”) με την Ελλάδα να αντιδρά και να βρίσκει για μία ακόμη φορά τις λύσεις (31-37 στο 26′, 36-41 στο 32′). Το παιχνίδι διατήρησε το χαρακτήρα του ντέρμπι (43-41 στο 34′, 51-50 στο 38’20”). Με 22” για το τέλος οι Λιθουανοί έγραψαν το 53-50 και τελικά πήραν και τη νίκη με 54-50.

Δεκάλεπτα: 11-13, 21-23, 36-39, 54-50

Ελλάδα (Ζιάγκος): Παρασκευόπουλος 5 (1), Μαραγκουδάκης 2, Καλλιοντζής 1, Καμπερίδης 5, Βασιλείου, Πατρίκης 4, Χιτικούδης 4, Σπρίντζιος 3 (1), Σαμοντούροβ 8 (2), Λιοτόπουλος 10 (2), Αμπόσι 8 (1), Κομνιανίδης