U20: Νίκη στην παράταση για την Τουρκία-Άνετα η Ιταλία

340

Συναρπαστικός ήταν ο αγώνας ανάμεσα στην Τουρκία και στην Κροατία στην εξέλιξή του με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 70-66 στην παράταση, στην 1η αγωνιστική του Γ Ομίλου στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ηρακλείου (Δύο Αοράκια).

Η Κροατία μπήκε στον αγώνα πιο δυνατά (0-5, 2), αλλά το προβάδισμα άλλαξε γρήγορα χέρια. Η Τουρκία βρέθηκε να ηγείται (7-5, 340), έφτασε στο +6 (14-8, 720), πριν οι τυπικά φιλοξενούμενοι πλησιάσουν και πάλι στους δύο πόντους (16-14, 9). Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου κατάφεραν και να ισοφαρίσουν (17-17, 11), αλλά ένα 6-0 διαμόρφωσε το 23-17 (14). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ στα επόμενα λεπτά (26-24, 17), αλλά στην τρίτη περίοδο ο Ερχάν Τοκέρ είδε τους παίκτες του να ξεφεύγουν παίζοντας ωραίο μπάσκετ και να φτάνουν στο +9 (42-33, 2615). Οι Κροάτες έκαναν την ύστατη προσπάθεια στην τέταρτη περίοδο, οδήγησαν τον αγώνα στην παράταση (58-58) με δύο εύστοχες και δύο χαμένες βολές. Στο έξτρα πεντάλεπτο όμως η Τουρκία είχε και πάλι τον πρώτο λόγο και έφτασε στη νίκη με το τελικό 70-66.

Δεκάλεπτα: 17-14, 30-26, 46-39, 58-58 (κα), 70-66. Διαιτητές: Λάτισεβς (Λετονία), Τσίτσι (Αλβανία), Μπεντζούρ (Ουγγαρία).

Τουρκία (Τοκέρ): Τσεβίκ, Σανλί 3, Οσμάν 13, Τουρέν 9 (8ρ), Μπίρσεν 4, Κοσούτ 3, Κοσάρ 3, Οζμιζράκ 7, Ντεμίρ 2, Αλτουνμπέι 14 (9ρ), Γιασάρ, Ερουκλού 12 (8ρ).

Κροατία (Μίλατσιτς): Μπάσιτς, Μαρινέλι 12 (5α), Γκιουλάμ 3, Μπόσνιακ 9 (7ρ), Μάβρα 7 (7ρ), Μπρτζόγια 10 (ρ), Γκάμπριτς 17 (9ρ), Μπούντοβιτς, Μπατσάκ 1, Μάριτς 1, Ζγκάνετς 6.

U20: Τσεχία – Ιταλία 60-84 (Γ’ Ομιλος)

Η Ιταλία επιβλήθηκε με χαρακτηριστική άνεση της Τσεχίας με 84-60 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών που διεξάγεται στην Κρήτη.

Οι «ατζούρι» επέβαλαν από το ξεκίνημα τον ρυθμό τους και με το … καλησπέρα «έχτισαν» μια διαφορά 14π. (27-12, στο 9’). Εκτοτε φρόντισαν όχι μόνο να διατηρήσουν τις αποστάσεις, αλλά και να τις αυξήσουν (στο 38’ προηγήθηκαν με 25π., 80-55). Οι Τσέχοι αναγκάστηκαν να πετάξουν λευκή πετσέτα στο παρκέ και η Ιταλία έφτασε δια περιπάτου στην τελική επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 15-27, 29-46, 39-64, 60-84. Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Λαουριναβίτσιους (Λιθουανία), Σερχατλιτς (Σουηδία).

Τσεχία: Ντέντεκ, Πούμπρλα 2, Κουρίλ 5(1), Χολέβα, Φεστρ 7, Σουκάλ 2, Σλέχτα, Στεγκμπάερ 2, Κριβανεκ, Σλάνινα 15 (9 ριμπ.), Χέινζλ 4, Πετέρκα 23(1).

Ιταλία: Κούτσο 3, Σπισου 6, Ικανγκι, Λαγκουιντάνα 16, Φοντέτσιο 12(2), Ντε Βίτσο 9(1), Τουρέλ 19(3), Ακέλεμ 10, Μαρίνι 2, Μπόσι 7(1), Καντούσι, Λάντι.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του Γ’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών έχουν ως εξής: