Final-8 κορασίδων ΕΚΑΣΘ: Πρωταθλητής ο Αρης

3409

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι ο Αρης επικράτησε με 47-57 του Παναθλητικού και κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή κορασίδων της ΕΚΑΣΘ για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Δεκάλεπτα: 14-6, 27-21, 39-35,  47-57

Διαιτητές: Δικταπανίδης-Αγραφιώτης Β.-Κλεπουσνιώτου

Παναθλητικός (Μακρής-Αποστολίδου): Κισόγλου, Αποστολίδου, Σακκοράφα, Σαββίδου 6, Γερακάρη, Ομο 10, Καπετανικόλα 9(1), Τσέλλιου, Χωλοπούλου 7, Σύρπα 15.

Αρης (Τσαμπούρη): Μπαλτζή 19, Ασλανίδου 8, Γιάνταη 16, Τριανταφύλλου 2, Νεράντζη 2, Τόλιου 10, Καραμανλή, Κοτζαμπάση.

MVP η Χωλοπούλου-Η καλύτερη πεντάδα

Μετά το τέλος του αγώνα έγιναν οι απονομές. Στην τέταρτη Αναγέννηση Νέου Ρυσίου τα αναμνηστικά παρέδωσε το αναπληρωματικό μέλος του ΔΣ της ΕΚΑΣΘ, Δημήτρης Ασημόπουλος. Στον τρίτο ΠΑΟΚ τα χάλκινα μετάλλια απένειμε ο αντιπρόεδρος της ΕΚΑΣΘ Γιάννης Τσουμής, ενώ στον δεύτερο Παναθλητικό τα αργυρά ο πρόεδρος της ΕΠ της ΕΚΑΣΘ, Μιχάλης Μηλιαράς. Στον πρωταθλητή Αρη τα χρυσά μετάλλια παρέδωσε ο γ.γ. της ΕΚΑΣΘ, Κλεάνθης Γάλλος και το κύπελλο ο Μιχάλης Μηλιαράς.

Πολυτιμότερη παίκτρια του τουρνουά αναδείχθηκε η Βασιλική Χωλοπούλου του Παναθλητικού που πήρε το αναμνηστικό από τον αντιπρόεδρο της ΕΚΑΣΘ Γιάννη Τσουμή. Στην καλύτερη πεντάδα εκτός από την προαναφερθείσα βρέθηκαν οι Σύρπα του Παναθλητικού, Τσολακίδου του ΠΚ Νεάπολης, Τόλιου του Αρη και Κουκουναρίδου του ΠΑΟΚ με τα αναμνηστικά να απονέμει ο Γιάννης Τσουμής.