Break και πλεονέκτημα για τους Warriors!

335

Το Toronto έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι Warriors μπόρεσαν να απαντήσουν στην εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων και να πάρουν τη νίκη στην επανάληψη (104-109) με τους “Splash Brothers”, Thompson και Curry, να έχουν 25 και 23 πόντους αντίστοιχα και τους Green και Cousins να κάνουν μεγάλη δουλειά με 17 πόντους, 10 rebounds και 9 assists και 11, 10 και 6 αντίστοιχα.

Από τους γηπεδούχους ο Kawhi Leonard είχε 34 πόντους με 14 rebounds και ο VanVleet 17. Η ομάδα του Nick Nurse σούταρε με το κακό 37.2% εντός παιδιάς και δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 15 επιθετικά της rebounds. Οι Warriors από την άλλη είχαν 38.2% στα τρίποντα και 38/82 FG (46.3%), μοιράζοντας 34 assists. Μόνο 4 καλάθια τους δηλαδή δεν προήλθαν από συνεργασία. Μεγάλη υπόθεση. O Danny Green, 27”΄πριν το τέλος μείωσε στους δυο πόντους το παιχνίδι, όμως στην επόμενη επίθεση ο Andre Iguodala με απόλυτη ψυχραιμία στο ελεύθερο τρίποντο που του δόθηκε, έκανε το 104-109, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, 5.9” πριν τη λήξη, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των Καναδών για ανατροπή.
Η σειρά ασφαλώς κι έχει δρόμο ακόμα, αλλά πλέον και με την επιστροφή του Durant να φαίνεται στον ορίζοντα, τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ για τους Raptors, με την ομάδα του Steve Kerr να δείχνει έτοιμη για ακόμα έναν τίτλο. Μένει να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά και να πιάσει κάποιες από τις απλώς average επιδόσεις της…
Επόμενο ματς στο Oakland το βράδυ της Τετάρτης στις 4:00.

Πηγή: Fundamentals