Analysis : Maccabi Tel Aviv – Panathinaikos

809
Ο Παναθηναϊκός εχτές ήθελε  να  κερδίσει ώστε να εξασφαλίσει την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας απέναντι στην αδιάφορη και αποκλεισμένη Μακαμπι.

Η Μακαμπι αν και ηταν αδιάφορη ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και με την πιεστική άμυνα δημιούργησε πολλά προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού των παικτών του Τσάβι Πασκουαλ και κατάφερε στο ημίχρονο να είναι μπροστά στο σκορ με 42-32 βάζοντας το άγχος της ήττας και στο αν θα χάσει την 4η θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά αφού ο καταλανος κόουτς αφυπνισε τους παίκτες του στο ημίχρονο που αρχικά μείωσαν σε 50-45 και από εκεί και έπειτα τρεξανε ενα σερί 37-11!!!!! με ασφυκτική άμυνα και αλτρουισμό στην επίθεση και κατάφερε να κερδίσει 61-81.

Πλέον εξασφάλισε μαθηματικά την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας και θα αντιμετωπίσει έναν παλιό του γνώριμο τον Ζελικο Ομπραντοβιτς και την Φενερμπαχτσε.