Analysis : Baskonia-Panathinaikos

916
Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα της Φενερμπαχτσε στην έδρα της Ανατολου Εφες ήξερε πως αν κέρδιζε χθες στην έδρα της Μπασκόνια θα πλησίαζε την Φενέρ στην 4η θέση της βαθμολογίας που δίνει το πλεονέκτημα έδρας.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουαλ μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι κυριάρχησαν στα ριμπαουντ και με πολύ σκληρή άμυνα σε συνδυασμό με τον αλτρουισμό στην επίθεση κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 6-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά.Οι Βάσκοι προσπάθησαν να προσαρμοστούν στον ρυθμό του παιχνιδιού όμως τα πολύ λίγα λάθη του Παναθηναϊκού δεν τους έδωσαν την δυνατότητα να πλησιάσουν κλείνοντας το ημίχρονο με το 21-37.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο αφού η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιο νούμερο με τον Παναθηναϊκό να ηχεί πλήρως τον αγωνα.

Στο τελευταίο δεκαλεπτό λίγο έλειψε ο Παναθηανικος να αυτοκτονήσει.Πολλα τα λάθη με τους Βασκους να μειώνουν αρχικά στους 9 και μετά ακόμα πιο πολυ με τρία αβίαστα λάθη από τον Φελντειν.

Τελικά ο εξάστερος κατάφερε να κρατήσει την νίκη και το τελικό 63-72 σκόρπισε χαμόγελα αφού ο Παναθηναϊκός θέλει πλέον μία νίκη παραπάνω από την ομάδα του Ζελικο Ομπραντοβιτς στις 2 αγωνιστικές που απομένουν για να πάρει την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας.