Analysis: Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης

641
Όπως αναφέραμε εχτές ο Παναθηναϊκός έπαιζε όλη του την χρονιά αφού σε περίπτωση ήττας θα δυσκόλευε πολύ το έργο του για πρόκριση στa play off.

Ο Τσάβι Πασκουαλ άρχισε το παιχνίδι με Καλάθη,Ριβερς,Φελντέιν,Νίκολς και Σιγκλεντον και πήγε σε αλλαγές σε όλα τα σκριν με σκοπό να κουράσει και να εκνευρίσει την Ρεαλ πράγμα το οποίο το κατάφερε εν μέρει αφού στο 12′ προηγήθηκε με 26-19 αναγκάζοντας τον Παμπλο Λασο να καλέσει ταιμ άουτ.
Το ταιμ άουτ αφυπνισε τους παίκτες της Ρεάλ οι όποιοι με ένα 12-6 μείωσαν αρχικά σε 32-31 και τελικά πήγαν στο ημίχρονο πίσω με σκορ 43-41.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ίδια τακτική αφου ο Πασκουαλ πόνταρε πολύ στο βάθος του πάγκου του και σκληρύνε πολύ την άμυνα του.Απο την άλλη σιγά σιγά η Ρεάλ προσαρμόστηκε στις συνθήκες του παιχνιδιού και έκλεισε την περίοδο με 58-58.
Όλα έδειχναν ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο πράγμα το οποίο ήταν Αφού στο 35′ το σκορ ήταν 65-65 αλλά με ένα ξέσπασμα του Παναθηναϊκού στο πιο κρίσιμο σημείο οι πράσινοι κατάφεραν να προηγηθούν με 73-68 στο 37′.

Εκ τούτου δεν εχασαν ποτέ το προβάδισμα και κατάφεραν με άμυνα 1.15 πριν το τέλος να κλειδώσουν την σημαντική αυτή νίκη που τους έχει κλειδώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.Από την άλλη η Ρεάλ έπεσε στο 19-7 και μπήκε σε περιπέτειες για την πρώτη θέση Αφού Ολυμπιακός και Τσσκα την κυνηγούν.

Σιγκλεντον με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με τους Τζέιμς, Φελντέιν,Ρίβερς και Γκιστ που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ήταν καταλυτικοί στην έκβαση του αγώνα. #drak12