Analysis: Ολυμπιακός-Γαλατάσαραϊ

614
Ο Ολυμπιακός χθες δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ήττες των Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ και να κάνει αποφασιστικό βήμα για τη πρώτη θέση ,  μιας και γνώρισε απρόσμενη ήττα από την Γαλατά , μια ομάδα αποκλεισμένη.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Πειραιά αφού από το πρώτο λεπτό πήρε μια διαφορά που σιγά σιγά αυξανόταν και έφτασε μέχρι και τους 16 πόντους.
Τίποτα δεν πήγαινε καλά για την Τουρκική ομάδα και όλα έδειχναν ότι ο Ολυμπιακός θα έφτανε σε μια εύκολη νίκη.
Όμως στην τρίτη περίοδο ένα αγωνιστικό μπλακ άουτ επιθετικά για την ομάδα του λιμανιού ήταν αρκετό για να γίνει το ματς ντέρμπι και να κάνει την Γαλατά να πιστέψει πραγματικά στην ανατροπή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Αταμάν έδειξε οτι το ήθελε περισσότερο και κατάφερε να κερδίσει με το τελικό 71-80 πραγματοποιώντας μια μεγάλη και σπουδαία νίκη απέναντι στο Ολυμπιακό που κυνηγάει την πρώτη  θέση της βαθμολογίας, αλλά σίγουρα αυτή η ήττα θα τον προβληματίσει αρκετά ενόψει της δύσκολης συνέχειας.  #drak12