3/3 για τις ελληνικές ομάδες στο BCL, βαριά αλλά ανώδυνη ήττα του Προμηθέα στο Μονακό.

257

Πηγή: Fundamentals

Πρώτη νίκη για ΠΑΟΚ, τρομερός Hatcher για το Περιστέρι στο Μαυροβούνιο και ακόμα καλύτερος Langford για την ΑΕΚ. Δεύτερη ήττα στη διοργάνωση για τον Προμηθέα και πάλι από την AS Monaco. Αναλυτικά:

• Π.Α.Ο.Κ – Happy Casa Brindisi

Σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι, του οποίου οι δυο πρώτες περίοδοι έληξαν ισόπαλες, ο ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα στην Πυλαία και με 25-19 επιμέρους στο τελευταίο 10λεπτο κατάφερε να φτάσει στην πρώτη του νίκη με 95-91 επί της Brindisi.
Adam Smith, Aaron Best και JeQuan Lewis με 27, 19 και 18 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι επικράτησαν στον τομέα των rebounds (30-39) και χτύπησαν αποτελεσματικά στο ζωγραφιστό με 28/44 δίποντα (63/6%). Οι Kelvin Martin και John Brown με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι των ηττημένων, οι οποίοι γνώρισαν την 3η ήττα τους σε 5 παιχνίδια. Η ομάδα του “Μπίδη” με ρεκόρ 1-4 συνεχίζει τελευταία στον όμιλο.

• Mornan Bar – Περιστέρι WinMasters: 65-73

Με επιμέρους 14-27 στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι δεν επέτρεψε στη γηπεδούχο Mornar Bar να κάνει την πρώτη της νίκη και με την 3η δική του σε 5 ματς, διατηρείται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του ομίλου του.
Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Ηλία Ζούρου ο William Hatcher με 23 πόντους, με τον Mosley Moses να προσθέτει 13 και 11 rebounds. Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ πήρε φωτιά στην τελευταία περίοδο, όταν και πέτυχε 16 πόντους και ηγήθηκε στην ανατροπή της ομάδας του απέναντι σε ένα σύνολο με έμπειρο ρόστερ (Bjelica, Begic, Markota, Pullen), το οποίο όμως υπολείπεται σε φρεσκάδα και διάρκεια.
Εντύπωση προκαλεί το 53-80 στα ομαδικά PIRs των δυο ομάδων υπέρ του Περιστερίου, αν και το παιχνίδι ήταν κλειστό με την εκ Μαυροβουνίου Mornar Bar να έχει τα ηνία στο σκορ για το μεγαλύτερο διάστημά του.

• Α.Ε.Κ – San Pablo Burgos: 74-66

Με τον καυτό Keith Langford η Α.Ε.Κ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πολύ δυνατής San Pablo Burgos στο ΟΑΚΑ και να φτάσει στην 4η νίκη της μετά από 5 αναμετρήσεις με το 74-66, να έρχεται στα τελευταία λεπτά και μετά από μεγάλο ντεμαράζ ανατροπής των Ισπανών, που σε όλο το ματς κυνηγούσαν στο σκορ.
Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενη με 8 πόντους, όμως η ομάδα του Joan Penarroya μπήκε αποφασισμένη για μάχη και μπήκε μπροστά στο σκορ μάλιστα 2′ πριν το τέλος. Η μεγάλη κλάση του Κίθαρου όμως μίλησε, με τον άλλοτε Top Scorer της EuroLeague να γράφει 30 πόντους με 6/9 δίποντα, 5/9 τρίποντα και 3/3 ελεύθερες βολές, έχοντας ακόμα 4 rebounds, 4 assists και 2 κλεψίματα. Εξαιρετικός και ο Sant-Roos, που είχε 12 πόντους με 8 rebounds και αμέτρητες σωστές ενέργειες στα μετόπισθεν. Από τους φιλοξενούμενους ο Ουρουγουανός Bruno Fitipaldo είχε 12 πόντους.
Η “Ένωσις” συνεχίζει στην κορυφή του ομίλου, συγκατοικώντας με ρεκόρ 4-1 με την Hapoel Jerusalem και την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζει και πάλι στην Αθήνα τη γερμανική Vechta, που ακολουθεί στη βαθμολογία με 3 νίκες και 2 ήττες.

• AS Monaco – Προμηθέας Πάτρας: 80-59

Για το EuroCup, ο Προμηθέας φανερά κουρασμένος και “άδειος” από τη μεγάλη επιτυχία της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό για το ελληνικό κύπελλο, δεν εμφανίστηκε ποτέ στη Γαλλία και ουσιαστικά τέθηκε νοκ-άουτ από πολύ νωρίς στο παιχνίδι.
Από το πρώτο κιόλας 10λεπτο οι Μονεγάσκοι έτρεξαν επιμέρους 33-6 με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να σκοράρει μόνο με βολές, μετρώντας σε αυτή την περίοδο 0/5 δίποντα και 0/8 τρίποντα! Το τελικό 80-59 μάλλον κολακεύει τους φιλοξενούμενους. Από τους παίκτες του Sasa Obradovic, οι οποίοι δεν έπιασαν κάποια εξεζητημένη απόδοση, απλώς έπαιζαν απέναντι σε έναν αντίπαλο, που βρισκόταν στον κόσμο του, ξεχώρισαν οι Bost, Clemmons και Lacombe με 16, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Πατρινούς οι Αγραβάνης με 12 και Κασελάκης με 10 ήταν οι μόνοι διψήφιοι.
Ο Προμηθεύς πέφτει από την κορυφή του ομίλου με ρεκόρ 5-2 και τις δυο ήττες του να προέρχονται από τη Monaco, όμως έχει προκριθεί και μαθηματικά με τρεις αγωνιστικές να απομένουν και αυτό συνιστά από μόνο του μεγάλη επιτυχία. Την ερχόμενη Τρίτη υποδέχεται στην Πάτρα την Ratiopharm Ulm του Jaka Lakovic.