12 παιχνίδια για το NBA με τρομερό ενδιαφέρον!

249

Πηγή: Fundamentals

Ξεχωρίζουν οι μεγάλες νίκες των Raptors, Rockets και Hawks, ενώ μια ακόμα νίκη στην παράταση πήραν οι Heat, όσο οι Spurs χαλούσαν το ντεμπούτο του Zion Williamson. Αναλυτικά:

• Toronto Raptors (30-14) – Philadelphia 76ers (29-17): 107-95

Με επιμέρους 31-23 στην τελευταία περίοδο και τον Fred VanVleet να πετυχαίνει 5 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, οι Raptors κέρδισαν στο ντέρμπι της Ανατολής τους 76ers με 107-95 και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη από κάθε άποψη.
Ο VanVleet με 22 πόντους και οι Siakam με 18 και 15 rebounds και Powell με επίσης 18 ήταν οι κορυφαίοι για το σύνολο του Nick Nurse, ενώ από τη “Philly” 22 πέτυχε ο Tobias Harris και 17 με 10 rebounds, 8 assists αλλά και 8 λάθη ο Simmons. Οι 76ers είχαν μόλις 38.1% εντός παιδιάς και σε συνδυασμό με την υπεροχή των γηπεδούχων στις στατιστικές κατηγορίες το αποτέλεσμα, που κρατά τους “δεινόσαυρους” στις πρώτες θέσεις της Ανατολής, ήρθε φυσιολογικά.

• Miami Heat (31-13) – Washington Wizards (14-29): 134-129 (κ.α: 118-118)

O James Johnson με νέο clutch τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 118-118 μισό λεπτό πριν το τέλος και οι Heat κέρδισαν ακόμα ένα παιχνίδι φέτος στην παράταση με 134-129.
Ο Jimmy Butler με 24 πόντους, 10 assists και 7 rebounds και ο Goran Dragic με 22, 10 και 6 αντίστοιχα ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, που συνεχίζουν στη 2η θέση της Ανατολής, ενώ 25 πρόσθεσε ο Tyler Herro. Από τους Wizards, o Bradley Beal είχε 38 με 9 rebounds και ο Davis Bertans 24.
Τα 17/33 τρίποντα (51.5%) του Miami ήταν το στατιστικό, που έκρινε την αναμέτρηση.

• Atlanta Hawks (11-34) – Los Angeles Clippers (31-14): 102-95

Κακή ήττα των Clippers στη Georgia με 102-95 από τους γηπεδούχους Atlanta Hawks.
Με 33-20 επιμέρους στην 4η περίοδο οι παίκτες του Lloyd Pierce κατάφεραν να πάρουν την 11η φετινή τους νίκη, μια νίκη γοήτρου, και να υποχρεώσουν το σύνολο του Doc Rivers στην 14η ήττα του.
Κορυφαίος του ματς ο John Collins με 33 πόντους και 16 rebounds, αλλά την πραγματική ώθηση για τη νίκη, έδωσε ο Brandon Goodwin, που πέτυχε, 19 ερχόμενος από τον πάγκο, σε πολύ κρίσιμα σημεία του αγώνα. Τα “γεράκια” παρότι σούταραν με το πολύ κακό 35.3% εντός παιδιάς, είχαν 18 περισσότερα rebounds και 23 επιθετικά, με αποτέλεσμα  να πάρουν δίκαια τη νίκη. Από τους Clippers ξεχώρισαν οι Harrell και Williams με 30 και 18 πόντους αντίστοιχα.

• Houston Rockets (27-16) – Denver Nuggets (30-14): 121-105

Στο ντέρμπι του Toyota Center, οι Rockets πήραν μια σημαντική νίκη με 121-105 επί των δεύτερων στη Δύση Nuggets, φτάνοντας τις 27 για φέτος.
Ο Russell Westbrook συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις με 28 πόντους, 16 rebounds, 8 assists και 4 κλεψίματα, ενώ 27 πρόσθεσε ο Harden και 25 ο αναπληρωματικός Eric Gordon. Το Triple-double του Jokic (19-12-10) δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Michael Malone, που γνώρισε την 14η ήττα της σε 44 ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17 πόντους από το ημίχρονο και διαχειρίστηκαν τη διαφορά τους, ενώ επιβλήθηκαν σε rebounds, assists και ευστοχία εντός παιδιάς, παίρνοντας φυσιολογικά το ροζ φύλλο αγώνος.

• New Orleans Pelicans (17-28) – San Antonio Spurs (20-23): 117-121

Σημαντική νίκη πήραν στη Louisiana οι Spurs με 117-121 επί των Pelicans και σε συνδυασμό με την ήττα των Grizzlies από τους Celtics, πάτησαν ξανά στην 8άδα της Δύσης με ρεκόρ 20-23.
Η ομάδα του Gregg Popovich χάλασε το εξαιρετικό ντεμπούτο του Zion Williamson (22 πόντοι με 4/4 τρίποντα και 7 rebounds) και με ηγέτη τον LaMarcus Aldridge (32 πόντοι και 14 rebounds) και 20 πόντους από τον DeMar DeRozan, έφτασε στη νίκη.
Η εμπειρία και τα χιλιόμετρα των Spurs σε συνθήκες crunch time έκαναν τη διαφορά στον αγώνα, με τους άπειρους Pelicans να χάνουν κρίσιμες επιθέσεις στο τέλος. Εξαιρετικός και πάλι ο Ingram με 22 πόντους, ενώ 14 με 12 τελικές πάσες και 8 rebounds “έγραψε” ο Lonzo Ball.

• Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι Pistons κέρδισαν άνετα με 127-106 στο Detroit τους Kings, οι Lakers πέρασαν νικηφόρα από τη Νέα Υόρκη με 92-100, ενώ η εκπληκτική OKC, έχοντας και πάλι σε σπουδαία βραδιά τον 6th Man του NBA μέχρι στιγμής, Dennis Schroder, 31 πόντους και 9 assists, πήρε σπουδαία νίκη στη Florida με 114-120 επί των Orlando Magic. Οι Celtics δεν δυσκολεύτηκαν στην έδρα τους, κερδίζοντας τους Grizzlies με 119-95, όσο οι Bulls υποχρέωναν σε ακόμα μια ήττα τους Timberwolves με 117-110 στο Chicago. Πολύ σημαντική νίκη πήραν στην Arizona οι Pacers με 87-112 επί των Suns και τέλος, η Utah Jazz πέρασε νικηφόρα από το Oakland με το ευρύ 96-129 απέναντι στους Warriors.