Το πανόραμα της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ

310

Στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ, είχαμε το περασμένο Σαββατοκύριακο τα εξής αποτελέσματα:

Αναλυτικά:

Συγκλονιστικός αγώνας το απόγευμα του Σαββάτου στο γήπεδο της ΕΚΟ. Η Ομάδα του Αριστοτέλη ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και χάρη στην ευστοχία της στα σουτ τριών πόντων προηγήθηκε νωρίς παίρνοντας διαφορά 8 πόντων στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια, η ομάδα του VOID εκμεταλλεύομενη τους ψηλούς της (ιδίως τον Ντίντα), ισορρόπησε τον αγώνα και ροκάνισε τη διαφορά στους 4 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Αριστοτέλης δύσκολα έβρισκε το δρόμο για το καλάθι και συντηρούνταν κυρίως με τα μακρινά σουτ.

Στην τρίτη περίοδο, ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, πάθος, ένταση, με την ομάδα του VOID να παίρνει μια μικρή διαφορά 3 πόντων στηριζόμενη κυρίως και πάλι στον Ντίντα που ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός κοντά στο καλάθι. Στην τέταρτη περίοδο, όμως, η ομάδα του Αριστοτέλη ανέκαμψε και με σφιχτή άμυνα και συνεχόμενους πόντους στον αιφνιδιασμό του αρχηγού της Γκίνδη και τις εύστοχες βολές του Πουλτουρτζίδη κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ και να εξασφαλίσει τη νίκη.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (Γκίνδης): Πουλτουρτζίδης 11, Τσιάτσιος 6, Γκίνδης (αρχ.) 38 (4), Κωνσταντινίδης 3 (1), Αλεξόπουλος Αθ. 9 (1), Αλεξόπουλος Θ. 2.

VOID (Μπαλάφτσαλης): Γιάννας 9, Κωνσταντινίδης, Ποντίκης, Ζαχαρέλης 2, Ντίντας 28, Σκάκιας 4, Δώρης, Κεχαγιάς (αρχ.) 7 (1), Τσομπανίδης 2, Παπαχρήστος 5, Πυργούδας 4.

Δυνατό παιχνίδι έγινε την Κυριακή μεταξύ 2 παραδοσιακών αντιπάλων στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ. Αν και οι 2 ομάδες παρατάχθηκαν με απουσίες, οι παρόντες αγωνίστηκαν με δύναμη και αυταπάρνηση (ενδεικτικό ότι και οι 2 ομάδες επέμειναν σε προσωπική, πιεστική στο μισό γήπεδο, άμυνα σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού). Ο Ιπποκράτης προηγήθηκε με 31-25 στο ημίχρονο κι άντεξε στο 2ο ημίχρονο στην αντεπίθεση της Coca-Cola, όταν η κόπωση και η έλλειψη εναλλακτικών λύσεων έκαναν την εμφάνισή τους για τις 2 ομάδες κι έριξαν το ρυθμό του παιχνιδιού.

Από την ομάδα του Ιπποκράτη πρώτος μεταξύ ίσων ο Δρίζης, ενώ από την Coca-Cola ξεχώρισαν επιθετικά οι Ανδρέου, Τζήλιας και Εμμανουηλίδης, αν και οι άμυνες είχαν εκατέρωθεν την τιμητική τους. Οι αθλητές του Ιπποκράτη οφείλουν και θέλουν να ευχαριστήσουν και να συγχαρούν τον κ. Πλακίδα και όλη την ομάδα της Coca-Cola για την επίδειξη του “ευ αγωνίζεσθαι” στην οποία προέβησαν, δίνοντας μεγαλύτερη αξία στη νίκη τους (η αξία του ηττημένου…).

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (ΚΟΥΜΑΡΑΣ): ΚΟΥΜΑΡΑΣ 4, ΔΡΙΖΗΣ 20(3), ΤΕΡΕΖΗΣ 2, ΜΑΓΓΙΖΗΣ 6, ΧΑΛΑΤΣΑΚΟΣ 11, ΧΙΤ 8.

COCA COLA 3E (ΠΛΑΚΙΔΑΣ): ΤΖΗΛΙΑΣ 12, ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΛΑΚΙΔΑΣ 2, ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, ΤΣΑΛΙΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΜΗΤΣΗΣ 2, ΑΝΔΡΕΟΥ 15(2), ΛΕΜΟΝΑΣ 2, ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ 15(1).

Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με αργές επιθέσεις εκατέρωθεν όπως δείχνει και το τελικό σκόρ, η MEDICAL έκανε την 2η νίκη της επί της SBC με 58 – 44. Η νικήτρια πήρε από νωρίς διαφορά στο σκόρ ( 11-19 δεκάλεπτο, 21-36 ημίχρονο) με διαδοχικά καλάθια από τον Θεοδοσιάδη στον αιφνιδιασμό. Η SBC προσπάθησε ιδιαίτερα με τον αρχηγό της στο 4ο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 7 πόντους , αλλά διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν στους νικητές την δυνατότητα να κάνουν δεύτερες και τρίτες επιθέσεις κερδίζοντας χρόνο.

Οι Γαλάνης, Αναστασιλάκης Χρ. και Θεοδοσιάδης σκόραραν διαδοχικά χωρίς απάντηση με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 14 πόντους ξανά. Στα θετικά του παιχνιδιού το ευπρεπές παιχνίδι και από τις δυο ομάδες, ενώ τα λίγα γενικώς φάουλ έκαναν πιο εύκολη την διαιτησία των Μπίκη, Κατούδη που ήταν πολύ καλοί. Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Θεοδοσιάδης με 22 π., ο Γαλάνης με κρίσιμα και δύσκολα καλάθια και ο Αναστασιλάκης Αθ. με δύσκολη δουλειά απέναντι σε αρκετά ψηλότερους παίκτες σε άμυνα και επίθεση. Από την SBC o αρχηγός Παζαρλής κράτησε την ομάδα σχεδόν μόνος του (23 πόντοι με 5 τρίποντα) με βοήθεια από τον Τάνη κάτω από τη ρακέτα.

SBC (ΠΑΖΑΡΛΗΣ): ΣΤΕΡΓΙΟΥ 2, ΠΑΖΑΡΛΗΣ 23 (5), ΓΚΟΤΖΑΜΑΝΙΔΗΣ, ΤΑΝΗΣ 11 (1), ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ 6.

ΜΕDICAL (ΚΟΥΛΑΞΗΣ): ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ 6 (2), ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΗΣ 22, ΚΟΥΛΑΞΗΣ 6 (2), ΚΑΖΑΚΟΣ, ΑΝΑΣΤΑΣΙΛΑΚΗΣ ΧΡ. 5, ΓΑΛΑΝΗΣ 8, ΑΝΑΣΤΑΣΙΛΑΚΗΣ ΑΘΑΝ. 11.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ-ΔΕΛΤΑ 70-64

Στο παιχνίδι που ”έκλεισε” την αγωνιστική την Κυριακή το βράδυ, η ομάδα των Μηχανικών κέρδισε την Δέλτα με 70-64 και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Δέλτα να έχει τα ηνία του αγώνα και να προηγείται συνεχώς στο σκορ με μικρές διαφορές 4-5 πόντων (12-17 στο 10′). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μηχανικοί ισορρόπησαν το παιχνίδι και πέρασαν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 36-33. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ξεκάθαρα στην ομάδα των Μηχανικών, που βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι προηγήθηκαν ακόμα και με 13 πόντους (60-47 στο 29′).

Ωστόσο στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τη Δέλτα βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με μακρινά σουτ και σφίγγοντας την άμυνά της να υποχρεώνει τους αντιπάλους της σε εφτάλεπτη αφλογιστία και να ροκανίζει τη διαφορά στους 3 πόντους (60-57 στο 36′). Τελικά, οι μηχανικοί άντεξαν στην πίεση και βρίσκοντας λύσεις σε άμυνα και επίθεση κράτησαν τη νίκη. MVP των νικητών ο Βλάχος, που αν και με πυρετό τα έδωσε όλα και σημείωσε 17 πόντους. Από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Αμπαδογιάννης με 17 και Κωτίδης με 19 πόντους. Πολλά τα παράπονα των παικτών της Δέλτα μετά το ματς από τη διαιτητή Κα. Γαβριηλίδου, η οποία τους χρέωσε και με δύο τεχνικές ποινές κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Τέλος, η ομάδα των Μηχανικών θέλει να ευχαριστήσει τον Μπάμπη “Chochitos” Αθανασιάδη για την προσφορά του στην ομάδα από τη μέρα ίδρυσης της, καθώς ανακοίνωσε ότι για προσωπικούς λόγους ήταν το τελευταίο του παιχνίδι με τα χρώματα της ομάδας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 36-33, 60-49, 70-64.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (ΤΣΟΥΛΟΣ): ΤΖΙΚΟΣ 2, ΚΩΛΕΤΤΗΣ 2, ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ 4, ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ 3, ΚΟΥΜΑΛΑΣ 13, ΔΑΝΙΗΛΙΔΗΣ, ΒΛΑΧΟΣ 17, ΒΛΑΧΑΚΗΣ 10, ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 11, ΛΙΑΝΤΑΣ 8.

ΔΕΛΤΑ (ΖΥΓΟΥΡΑΣ): ΑΜΠΑΔΟΓΙΑΝΝΗΣ 17, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ 2, ΧΑΛΔΑΙΟΠΟΥΛΟΣ 2, ΖΥΓΟΥΡΑΣ, ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ 5, ΑΣΦΑΛΤΙΔΗΣ 6, ΚΩΤΙΔΗΣ 19, ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ 13.

Το πρωτάθλημα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο έχει διακοπή, ωστόσο υπάρχει προγραμματισμένο για την Κυριακή 17/11 στις 21.15 στο γήπεδο του Φοίνικα ο αγώνας που εκκρεμεί από την 1η αγωνιστική μεταξύ Μηχανικών και Ιπποκράτη και παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες και ”φλερτάρουν” με την κορυφή.