7 ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 4* 4 1 – 3 179-209

8 SBC 4 4 0 – 4 195-227

Αναλυτικά:

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ-MEDICAL 68-72

Στο καλύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής, η ομάδα της MEDICAL έκανε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς ήταν από τη αρχή μπροστά στο σκορ με διαφορές 4-10 πόντων, χωρίς να χάσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος που ο Αριστοτέλης κατάφερε να πλησιάσει στους 2 και προσπάθησε να πάει το ματς στις βολές με γρήγορα φάουλ στην άμυνα και γρήγορες (εύστοχες) επιθέσεις ιδιαίτερα από τον αρχηγό της. Η σχετική ευστοχία στις βολές από την Medical (8/ 12) στο τέλος όμως συντήρησε το προβάδισμα και κράτησε τη νίκη.

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Γαλάνης Π., με δύσκολα καλάθια σε κρίσιμες ώρες και Αναστασιλάκης Αθαν. (μόνιμα πρώτος σκόρερ της ομάδας). Ο Αναστασιλάκης Κώστας ευστόχησε στο τέλος στις 3 από τις 4 βολές που εκτέλεσε κρατώντας τη διαφορά άνω των 3 πόντων στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα. Από τους ηττημένους διακριθείς ο αρχηγός Γκίνδης με 33 πόντους και ο Τσιάτσιος, που άντεξε σε συνεχές πρες στο κατέβασμα της μπάλας, χωρίς σχεδόν κανένα λάθος. Κάκιστη η διαιτησία των Χατζίδου και Καλφόπουλου.

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ (ΓΚΙΝΔΗΣ): ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ 19(1), ΓΚΙΝΔΗΣ 33(1), ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ 4, ΓΚΡΕΚΟΠΟΥΛΟΣ 2, ΝΑΧΜΙΑΣ 10.

ΜΕΝΤΙΚΑΛ (ΚΟΥΛΑΞΗΣ ): ΓΑΛΑΝΗΣ 14, ΑΝΑΣΤΑΣΙΛΑΚΗΣ ΑΘ 21, ΑΝΑΣΤΑΣΙΛΑΚΗΣ ΚΩΝ 11, ΑΝΑΣΤΑΣΙΛΑΚΗΣ ΧΡΥΣ 2, ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ 9(1), ΚΟΥΛΑΞΗΣ 4, ΑΝΤΩΝΙΟΥ 6, ΘΕΟΔΟΣΙΑΔΗΣ 2, ΚΑΖΑΚΟΣ 3(1).

VOID-SBC 46-37

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του VOID που κέρδισε σε ένα κακό παιχνίδι την SBC με 46-37. Χαρακτηριστικά του αγώνα ήταν η εκατέρωθεν αστοχία και των δύο ομάδων, οι δυνατές άμυνες και η κακή διαιτησία. Το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο (21-20), ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 16-4 το VOID πήρε διαφορά άνω των 10 πόντων την οποία και συντήρησε μέχρι το τέλος. Καλύτεροι των νικητών οι Ντίντας με 12 πόντους και Κεχαγιάς με 11.

Δεκάλεπτα: 10-12, 21-20, 37-24, 46-37.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ-ΔΕΛΤΑ 45-47

Συγκλονιστικό παιχνίδι με μεγάλη ένταση μέχρι το τέλος έγινε στο γήπεδο της ΕΚΟ, με τελικό νικητή στο θρίλερ την ΔΕΛΤΑ που παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι πήγε από την αρχή σε αργό τέμπο με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 6-7 υπέρ των φιλοξενουμένων και το ημίχρονο 18-19. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα της ΔΕΛΤΑ που προηγήθηκε με διαφορά 10 πόντων (27-37 στο 30′). Ωστόσο ο Ιπποκράτης επανήλθε στο παιχνίδι, μείωσε ακόμα και στους δύο πόντους τη διαφορά, αλλά η αστοχία του στα τελευταία κρίσιμα σουτ δεν του επέτρεψε να πάρει τη νίκη. Κάκιστη δυστυχώς και σ’ αυτό το παιχνίδι η διαιτησία των Ακριτίδη και Διμπιτούζη. Καλύτεροι των νικητών οι Αμανατίδης με 15 πόντους και Χαλδαιόπουλος με 10, ενώ από τους ηττημένους διακρίθηκε ο Θεοχάρης με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 6-7, 18-19, 27-37, 45-47.

Εύκολη νίκη για την Coca Cola απέναντι στους Μηχανικούς με σκορ 80-64. Η Coca Cola πήρε από την αρχή το προβάδισμα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού από την κάτοχο του κυπέλλου ομάδα των Μηχανικών. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μουρίκης με 52 πόντους και 13! εύστοχα τρίποντα, ενώ σημαντική η βοήθεια και του Εμμανουηλίδη. Από τους Μηχανικούς προσπάθησαν οι Βλαχάκης, Τζίκος. Οι δυο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον 2ο γύρο.

Δεκάλεπτα: 20-17, 41-32, 62-41, 80-64.

COCA COLA 3E: ΜΟΥΡΙΚΗΣ 52(13), ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ, ΠΛΑΚΙΔΑΣ 2, ΜΗΤΣΗΣ 7, ΑΝΔΡΕΟΥ 1, ΝΤΑΝΤΟΣ, ΤΣΑΛΙΓΟΠΟΥΛΟΣ, ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ 10, ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ 8.

ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ (ΒΛΑΧΟΣ): ΤΖΙΚΟΣ 10(2), ΚΩΛΛΕΤΗΣ 4, ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ 8, ΣΠΙΘΑΣ 12, ΔΑΝΙΗΛΙΔΗΣ 3, ΒΛΑΧΑΚΗΣ 12(1), ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 8, ΛΙΑΝΤΑΣ 7.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται κανονικά το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 9-10/11 με την 5η αγωνιστική.