205

Πηγή: Fundamentals

Αναλυτικά τα έξι χτεσινά παιχνίδια στην απέναντι όχθη του ατλαντικού:

• Atlanta Hawks – Phoenix Suns: 123-110

Με ηγέτη τον Trae Young, που είχε 36 πόντους με 10 assists και σπουδαίους συμπαραστάτες τους Kevin Huerter (23, 15 rebounds και 8 assists) και John Collins (22 με 10 rebounds), η Atlanta του Lloyd Pierce έφτασε στην 9η φετινή της νίκη με 123-110 στη Georgia επί των Bulls.
Ο Devin Booker με 39 πόντους και ο Ayton με 20 και 10 rebounds ήταν οι κορυφαίοι των Suns, οι οποίοι δέχτηκαν ένα επιμέρους 39-27 στην τελευταία περίοδο και υποχρεώθηκαν στην 24η φετινή τους ήττα. Τα 14/31 τρίποντα των Hawks έναντι των μόλις 4/20 των φιλοξενούμενων ήταν το στατιστικό, που έκρινε την αναμέτρηση.

• Brooklyn Nets – Utah Jazz: 107-118

H Utah επιβεβαίωσε τη δυναμική της στο Barclays Center, παίρνοντας μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί των Nets με 107-118 και φτάνοντας τα 10 συνεχόμενα “W”s.
O Rudy Gobert ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου με 22 πόντους, 18 “σκουπίδια”, 4 τελικές πάσες και 2 κοψίματα, ενώ 27 πρόσθεσε ο Joe Ingles με 6/8 τρίποντα και 25 έβαλε ο Donovan Mitchell. Από τους γηπεδούχους ο Kyrie Irving είχε 32 με 11 assists, όμως ήταν πολύ μόνος, με τους παίκτες του Kenny Atkinson να είναι άστοχοι σε τρίποντο (8/26) και βολές (9/15).

• Milwaukee Bucks – New York Knicks: 128-102

Οι Bucks, όπως ήταν αναμενόμενο, κέρδισαν στο Milwaukee τους Knicks, χωρίς να συναντήσουν το παραμικρό πρόβλημα με 128-102, με το τελευταίο 12λεπτο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού οι γηπεδούχοι είχαν ήδη προβάδισμα 30+ πόντων.
Ο Γιάννης με 37 πόντους (3/5 τρίποντα) και 9 rebounds ήταν ο κορυφαίος του ματς, ενώ ο Julius Randle από πλευράς Knicks συνέχισε τις καλές εμφανίσεις με 25 πόντους και 15 rebounds, με τους Barrett και Portis να προσθέτουν 22 και 20 αντίστοιχα.

• Memphis Grizzlies – Houston Rockets: 121-110

Οι 41 πόντοι του Harden, οι 23 του Gordon και οι 16 με τα 16 rebounds του Capela δεν φάνηκαν αρκετά εχέγγυα για τους Rockets, ώστε να περάσουν με νίκη από το Tennessee.
Οι Grizzlies έκαναν ένα ακόμα upset στη φετινή εξαιρετική τους πορεία και κέρδισαν μια από τις πιο δυνατές ομάδες της λίγκας με 121-110.
Κορυφαίοι των νικητών οι Ja Morant (26 πόντοι, 5 rebounds και 8 assists) και Dillon Brooks (24 πόντοι με 6/10 τρίποντα). Η ομάδα του Taylor Jenkins είχε 7 λάθη έναντι 15 των Rockets και σούταρε με 51.1% εντός παιδιάς, έχοντας επίσης 29 τελικές πάσες, 6 κλεψίματα και 9 κοψίματα.

• Golden State Warriors – Dallas Mavericks: 97-124

Το Dallas πέρασε νικηφόρα από το Oakland με 97-124 επί των Warriors, χωρίς να ανησυχήσει.
Ο Luka Doncic με μια πιο ήπια εμφάνιση (20 πόντοι με 8 rebounds) και ο Dwight Powell (21 πόντοι) ηγήθηκαν της ομάδας του Rick Carlisle, η οποία κέρδισε και τα επιμέρους σκορ και των τεσσάρων περιόδων και έφτασε άνετα στην 25η φετινή της νίκη σε 40 παιχνίδια. Από τους γηπεδούχους που μένουν στο 9-33 και στον πάτο του NBA μαζί με τους Hawks, οι Poole και Paschall ήταν οι κορυφαίοι με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

• Los Angeles Clippers – Cleveland Cavaliers: 128-103

Εύκολη νίκη και για τους Clippers στο Los Angeles επί των Cavaliers με 128-103.
Κορυφαίος του ματς ο Kawhi Leonard με 43 πόντους, ενώ 24 σημείωσε ο Lou Williams. Από τους ηττημένους οι Sexton και Osman ξεχώρισαν με 25 και 21 αντίστοιχα. Το ματς δεν αντέχει σε καμία κριτική, μιας και η διαφορά δυναμικής των δυο ομάδων είναι μεγάλη, όπως επίσης και τα ρεκόρ τους: 28-13 οι Clippers και 12-29 οι Cavs. Η τελευταία περίοδος έληξε με 22-32 επί των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έριξαν τη διαφορά του τελικού αποτελέσματος στους 25 στα τελευταία λεπτά.