Τα 6 σημερινά αποτελέσματα για το NBA.

194

Πηγή: Fundamentals

Επιτέλους νίκη για Hawks και ήττα μετά από… πολλά φλερτ με αυτή για τους Hawks. Νέα γκέλα για τους Blazers. Αναλυτικά τα σημαντικότερα:

• Orlando Magic – Atlanta Hawks: 93-101

Χωρίς τον Trae Young αλλά με 21 πόντους από τον Brandon Goodwin, 18 με 12 rebounds από τον Alex Len και 19 από τον Kevin Huerter, οι Hawks επανήλθαν στις νίκες, μετά από ένα πολύ κακό σερί ηττών, με 93-101 στη Florida επί των Magic.
Η ομάδα από την Georgia πέτυχε 54 πόντους στο β’ μέρος και δέχτηκε μόλις 36, φτάνοντας δίκαια στη νίκη. Από τους ηττημένους ο Vucevic πέτυχε 27 και ο Fournier 22, με τους Magic να υπολείπονται των Hawks σε κάθε στατιστική κατηγορία.

• Washington Wizards – Miami Heat: 123-105

Μετά από τόσες νίκες στην παράταση και στην τελευταία κατοχή, ήταν απόλυτα φυσιολογικό να έρθει ένα breakdown για το Miami, το οποίο γνώρισε ήττα με 123-105 στη Washington από τους Wizards, που έφτασαν μόλις στη 10η νίκη τους για φέτος.
Η τετράδα των McRae (29 πόντοι), Garrison Mathews (28), Ian Mahinmi (25) και Ish Smith (19) οδήγησε την ομάδα του Scott Brooks, η οποία είχε 13 κλεψίματα και 17/37 τρίποντα στη νίκη. Από τους Heat o Butler είχε 27 πόντους και ο Bam Adebayo 14 με ισάριθμα “σκουπίδια”. 9η ήττα για τους Heat μετά από 24 νίκες.

• Minnesota Timberwolves – Brooklyn Nets: 122-115 (κ.α: 103-103)

Μεγάλη νίκη για τη Minnesota στην παράταση με 122-115 επί των Nets και 12-20 ρεκόρ για τους νικητές.
Το παιχνίδι ήταν κλειστό στο μεγαλύτερο διάστημα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια καλή διαφορά στην παράταση, την οποία φρόντισαν να διατηρήσουν. Κορυφαίος ο Shabazz Napier με 24 πόντους και 8 assists, ενώ 11 με 20 rebounds πρόσθεσε ο εξαιρετικός και πάλι Gorgui Dieng. Στους 36 σταμάτησε ο Spencer Dinwiddie από τους Nets, με τον Joe Harris να προσθέτει 19. Το ρεκόρ των Nets ισορροπεί στο 16-16.

• Portland Trail Blazers – Phoenix Suns: 116-122

Μεγάλη νίκη για τους Suns στο Moda Center του Oregon επί των γηπεδούχων Blazers με 116-122.
Μεγάλο ματς από Booker με 33 πόντους, Oubre Jr. με 29 και Rubio με 18 και 13 assists. Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα (38-19 η πρώτη περίοδος) το Phoenix επέβαλε τον ρυθμό του και κερδίζοντας τις τρεις επόμενες περιόδους έφτασε στην 13η φετινή νίκη μετά από 20 ήττες, με τους Blazers να έχουν επίσης 20 ήττες με 14 όμως νίκες. Lillard με 33, McCollum με 26 και Whiteside με 16 και 22 rebounds οι κορυφαίοι των ηττημένων. Το στατιστικό που έκρινε το ματς, ήταν τα 13/23 τρίποντα (56.5%) των Suns.

• Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Νέα νίκη για τους Bucks, που συνεχίζουν στην κορυφή, αυτή τη φορά στο Illinois επί των Bulls με το άνετο 102-123. Middleton και Γιάννης οι κορυφαίοι των νικητών.
Στη Utah τέλος, οι Jazz πήραν εύκολη επίσης νίκη με 104-81 επί των Pistons, έχοντας ως διακριθέντες τους Mithcell, Clarkson, Bogdanovic και Gobert.