221

Πηγή: Fundamentals

7 παιχνίδια είχε χτες το μενού με 3 εξ αυτών να κρίνονται στην τελευταία κατοχή. Αναλυτικά:

• Boston Celtics – Cleveland Cavaliers: 129-117

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες και με τους Brown και Tatum να σημειώνουν 34 και 30 πόντους αντίστοιχα, οι Celtics κέρδισαν στο Garden τους Cavaliers με 129-117, φτάνοντας τις 22 νίκες σε 29 αναμετρήσεις.
Οι παίκτες του Brad Stevens ήταν συγκεντρωμένοι και πήραν μια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων από το ημίχρονο, την οποία διαχειρίστηκαν σωστά στο β’ μέρος. Από τους Cavaliers, που έχουν 22 ήττες και 9 νίκες, ο Kevin Love σταμάτησε στους 30 πόντους και ο Collin Sexton στους 21.

• Charlotte Hornets – Oklahoma City Thunder: 102-104 (κ.α: 94-94)

O Devonte Graham κατάφερε με φοβερό coast to coast να γράψει το 94-94 και να στείλει το ματς στην παράταση κι εκεί, με το σκορ στο 102-104, ο P.J Washington κέρδισε δυο βολές 1.9” πριν το τέλος και την ευκαιρία να στείλει το ματς σε 2η παράταση, όμως αφού αστόχησε στην πρώτη, έστειλε έξω και την δεύτερη, χωρίς να καταφέρει η ομάδα του να κερδίσει το rebound και μαζί την όποια πιθανότητα είχαν οι Hornets για 5 λεπτά παράτασης επιπλέον.
Ο Gilgeous-Alexander με 27 πόντους και ο Dennis Schroder με 24 ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές, που φτάνουν στο 16-15, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Adams με 14 πόντους και 12 “σκουπίδια”, την ίδια ώρα που ο Rozier είχε 26 και ο Graham 15 με 13 assists και 9 rebounds για τους Hornets του James Borrego, που μένουν στο 13-21.

• Orlando Magic – Philadelphia 76ers: 98-97

To Orlando κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των 76ers στο Amway Center και να πάρει μια σπουδαία νίκη με 98-97, με τους φιλοξενούμενους, απλά να μειώνουν τη διαφορά στον πόντο στην τελευταία τους κατοχή.
Οι Magic κράτησαν στο 40.2% εντός παιδιάς τους αντιπάλους τους, κερδίζοντας ταυτόχρονα τη μάχη των κατοχών κι έτσι το τελικό αποτέλεσμα τους δικαιώνει. Κορυφαίος ο Aaron Gordon με 19 πόντους και 11 rebounds, ενώ 16 με 12 αντίστοιχα συν 7 assists είχε ο Vucevic, 20 o Fournier και 17 ο Ross και 13 o Fultz. Από τη “Philly” οι Tobias Harris και Joel Embiid είχαν από 24 πόντους και 11 rebounds έκαστος.
Οι νικητές βρίσκονται στο 14-17, ενώ οι ηττημένοι στο 23-11.

• Atlanta Hawks – Milwaukee Bucks: 86-112

Οι Bucks αναμενόταν να συναντήσουν κάποιες δυσκολίες στην Atlanta της Georgia χωρίς τον Γιάννη, όμως αυτό δεν συνέβη κι έτσι τα “ελάφια” έφτασαν στην 28η φετινή τους νίκη μετά από 5 ήττες, συνεχίζοντας ακάθεκτα την ανοδική τους πορεία.
Η ομάδα του Mike Budenholzer πήρε τα ηνία του αγώνα με το καλημέρα και δεν άφησε ποτέ το περιθώριο στους γηπεδούχους να ελπίζουν για κάτι καλό. Ο Middleton με 23, 8 rebound και 7 assists και ο Illyasova με 18 και 17 rebounds ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ για τους αποκαρδιωτικούς Hawks, που μένουν στο 6-26, o Allen Crabbe είχε 20.

• Miami Heat – Indiana Pacers: 113-112

Η Indiana έκανε ένα πολύ ώριμο ματς σε μια πολύ δύσκολη έδρα και υποπίπτοντας μόλις σε 4 λάθη στον αγώνα, βρέθηκε κοντά σε μια νίκη-χρυσάφι, όμως ο Goran Dragic με καλάθι δυο πόντων 6.8” πριν το τέλος έγραψε το τελικό 113-112, το οποίο δίνει την 23η νίκη σε 31 ματς στους Heat και 14η σε 15 εντός έδρας παιχνίδια και αφήνει τους Pacers στο 21-11.
Οι Pacers είχαν 7 παίκτες διψήφιους, με τον Aaron Holiday να είναι ο πρώτος σκόρερ με 17 και αυτός όμως που παράλληλα αποδείχθηκε μοιραίος χάνοντας το τελευταίο σουτ του αγώνα. Από το Miami, που είχε 22 περισσότερα rebounds παρακαλώ, ο Bam Adebayo ήταν για ακόμα ένα ματς ο κορυφαίος με 18 πόντους, 15 rebounds και 6 assists, ενώ επίσης 18 είχε ο Duncan Robinson και 20 με 9 rebounds και 5 τελικές πάσες ο Jimmy Butler.

• Golden State Warriors – Phoenix Suns: 105-96

Οι 34 πόντοι του Devin Booker δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για τους Suns, που πληγώθηκαν από τα 7/33 τρίποντα (21.2%) και τα 26 λάθη. Έτσι οι Warriors έκαναν την 4η σερί νίκη τους με 105-96, έχοντας σε μεγάλη μέρα και πάλι τον D’Angelo Russell με 31 πόντους, 5 rebounds και 6 assists και 4 ακόμα παίκτες διψήφιους. Οι “πολεμιστές” με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 39-18 στην τελευταία περίοδο, γύρισαν το ματς και έφτασαν στην 9η φετινή τους νίκη μετά από 24 ήττες, αφήνοντας παράλληλα τους Suns, που βλέπουν την εξαιρετική τους εκκίνηση να πηγαίνει στράφι, πολύ πίσω πια με ρεκόρ 11-20.