210

Πηγή: Fundamentals

Ξεχωρίζει η νέα σπουδαία εμφάνιση του Luka Doncic και έπειτα οι νίκες των Thunder, Grizzlies και Pistons. Αναλυτικά:

• Brooklyen Nets – Miami Heat: 106-109

Μετά από μεγάλη μάχη οι Heat κατάφεραν να πάρουν μια ακόμα νίκη και συγκεκριμένα τη 14η για φέτος με το 106-109 επί των Nets στο Bronx.
O Jimmy Butler με δυο βολές 29.7” πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ, ενώ λίγο πριν η μπάλα δεν έκανε το χατήρι στον Spencer Dinwiddie, στην προσπάθειά του να βάλει μπροστά στο σκορ τους Nets, με τον ίδιο παίκτη να αποτυγχάνει να ισοφαρίσει το ματς στην εκπνοή του, με το τρίποντο που επιχείρησε να μη βρίσκει στόχο. O Butler 20 πόντους και ο εξαιρετικός φέτος Bam Adebayo με 17 και 16 rebounds ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, ενώ ο Spencer Dinwiddie, που διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας, εν τη απουσία του Irving, πέτυχε 29 με 6 rebounds και 4 assists με τον Joe Harris να ακολουθεί με 25.
Οι Nets έχουν 10 νίκες και ισάριθμες ήττες και οι Heat, όπως είπαμε και παραπάνω, 14 νίκες για 5 ήττες.

• Minnesota Timberwolves – Memphis Grizzlies: 107-115

Τι κι αν έλειπε ο Ja Morant και ο Jonas Valanciunas; Οι Grizzlies βρήκαν τον τρόπο και πέρασαν από τη Minnesota με 107-115 και έφτασαν τις 6 νίκες σε 13 ματς, υποχρεώνοντας την ομάδα του Ryan Saunder στην 9η ήττα τους στα ίδια παιχνίδια.
O 23χρονος Dillon Brooks οδήγησε την ομάδα του Taylor Jenkins στη νίκη με τους 26 πόντους που σημείωσε, ενώ από τους νικητές ο Grayson Allen είχε ακόμη 13 πόντους και οι Jackson, Crowder, Jones και Caboclo από 12 έκαστος. Οι Grizzlies είχαν 40% στα τρίποντα και έφτασαν στη νίκη μετά από ένα κλειστό ματς, το οποίο έλεγχαν κατά το μεγαλύτερο μέρος της διάρκειάς του.
Από τους ηττημένους ο Towns είχε 21 με 1/10 τρίποντα, 12 rebounds και 5 assists και ο Andrew Wiggins 18 με 6 και 7 αντίστοιχα.

• Los Angeles Lakers – Dallas Mavericks: 100-114

27 πόντοι, 10 assists και 9 rebounds το νέο επίτευγμα του Doncic και άνετη νίκη με 100-114 για τους Mavericks στο Staples Center επί των Lakers.Μόλις 3η ήττα στη σεζόν και 2η στο Los Angeles για τους “λιμνανθρώπους”, που είδαν το νικηφόρο τους σερί 10 αγώνων να διακόπτεται, ενώ οι Mavs βελτιώνουν το ρεκόρ τους σε 13-6.
Οι Mavericks είχαν 17/49 τρίποντα, όσο οι Lakers τα έσπαγαν από την περίμετρο με 7/27, ενώ οι νικητές είχαν επίσης περισσότερα rebounds και 11 κλεψίματα. Απόλυτα κομβική η 3η περίοδος, όταν οι Mavs έτρεξαν επιμέρους 17-35, ενώ σε όλο το β’ μέρος δέχτηκαν μόλις 38.
Κάποιος να το μαζέψει το κωλόπαιδο, άντε!

New Orleans Pelicans – Oklahoma City Thunder: 104-107

Μια ακόμα νίκη στο σακούλι για την OKC, που φτάνει τις 8, δυο περισσότερες από τη NOLA.
Το 104-107 στη Louisiana ήρθε μετά από σκληρή μάχη, με τον Danilo Gallinari να αστοχεί στη 2η βολή που κέρδισε, 1.8” πριν τη λήξη και το παιχνίδι να τελειώνει υπέρ της ομάδας του Billy Donovan.
O Ιταλός PF τελείωσε με 23 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ της ομάδας του και δεύτερος στο ματς πίσω από τους 26 του εκπληκτικού και πάλι Jrue Holiday, ενώ από 17 είχαν οι Steven Adams και Gilgeous-Alexander με 10 και 9 rebounds αντίστοιχα και 16 με 8 assists o Chris Paul.
Η Oklahoma εκτέλεσε 26 βολές έναντι μόλις 10 των γηπεδούχων και πήρε 6 περισσότερα rebounds φτάνοντας δίκαια στη νίκη.

• Detroit Pistons – San Antonio Spurs: 132-98

Με τις νέες τους εμφανίσεις οι Pistons συνέτριψαν στο Detroit τους Spurs με 132-98, επιστρέφοντας στις νίκες κι έχοντας πλέον 7, όσες ακριβώς και οι Spurs.
O Christian Wood με 28 πόντους και 10 rebounds από τον πάγκο, ο Luke Kennard με 20 πόντους και ο Andre Drummond με 9, 20 rebounds και 3 κοψίματα ήταν οι κορυφαίοι της ομάδας του Dwane Casey, ενώ από τους Spurs, που αγωνίστηκαν χωρίς τον πιο σταθερό τους παίκτη, τον Aldridge, 20 είχε ο DeRozan.
Τα “πιστόνια” κέρδισαν όλα τα επιμέρους σκορ των τεσσάρων περιόδων και έφτασαν πολύ εύκολα στο τελικό αποτέλεσμα, καθώς κέρδιζαν ήδη με 25 πόντους πριν ξεκινήσει η 4η περίοδος.

• Los Angeles Clippers – Washington Wizards: 150-125

Μετά από ένα πολύ ωραίο και χορταστικό παιχνίδι, που έγινε στο Staples Center, οι Clippers κέρδισαν με 150-125 τους “μάγους” από την πρωτεύουσα και πήραν τη 15η νίκη τους συνολικά και 12η σε 13 ματς στο L.A.
Leonard με 34 και George με 31 τα πρωτοπαλίκαρα του Doc Rivers, ενώ 23 με 15 rebounds είχε ο Montrezl Harrell και 22 με 8 assists o Lou Williams. Από τους ηττημένους, ο Rui Hachimura πραγματοποίησε τη μεγαλύτερη εμφάνιση της καριέρας του με 30 πόντους και 9 rebounds, ενώ 23 με 11 assists είχε ο Bradley Beal και 20 με 6/9 τρίποντα ο Davis Bertans.
Οι Clippers είχαν 55.3% εντός παιδιάς με 14 τρίποντα και 32/40 βολές, έχοντας 82 πόντους από το ημίχρονο κιόλας. Στο τρίτο 12λεπτο οι Wizards επιβλήθηκαν με επιμέρους 34-41, όμως δεν κατάφεραν να μείνουν σε στενή επαφή και στην 4η περίοδο του αγώνα.

• Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, οι Raptors κέρδισαν με 130-110 τους Jazz στο Toronto του Καναδά με τον Pascal Siakam να έχει 35 πόντους, οι Celtics πέρασαν νικηφόρα από το MSG της Νέας Υόρκης με 104-113 και τέλος, οι Warriors γνώρισαν μια ακόμα ήττα, αυτή τη φορά στη Florida από τους Magic με 100-96.