Τα αποτελέσματα

491

Στις νίκες επέστρεψε ύστερα από την ήττα από την Σολέ, η Φενέρ/Ούλκερ. Οι Τούρκοι πέρασαν εύκολα από την Λιθουανία νικώντας την Λιέτουβος Ρίτας με 75-81. Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Πρόκομ που νίκησε την Χίμκι με 71-67 στην Πολωνία, ενώ η Σιένα νίκησε την Σολέ με 61-70.

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ ΡΙΤΑΣ – ΦΕΝΕΡ/ΟΥΛΚΕΡ

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα δύο πρώτα δεκάλεπτα,με τους Τούρκους να έχουν ισχνό προβάδισμα 4 πόντων (36-40). Στην επανάληψη, οι Τούρκοι συνέχισαν να έχουν το έλεγχο της αναμέτρησης και με τον Ρόκο Ούκιτς να κάνει όργια μέσα στο παρκέ από την γραμμή των 6,75 έφτασαν άνετα στην νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 13-18, 36-40, 50-65, 75-81
Λιέτουβος (Τριφούνοβιτς): Μπαμπράουσκας 3, Μπιέλιτσα 4, Γκετσεβίτσιους 16, Βαλαντσιούνας 6, Νιούλεϊ 5, Γιομάντας 5, Γιασικεβίτσιους 12, Νάλγκα 14, Ελ – Αμίν 10
Φενέρμπαχτσε (Σπάχια): Ούκιτς 24, Τουρκσάν 9, Ονάν, Γκριρ 8, Λαβρίνοβιτς 6, Πεκέρ 6, Σαβάς 16, Κίνσεϊ 6, Τόμας 4, Πρέλτζιτς 2

ΠΡΟΚΟΜ – ΧΙΜΚΙ

Με το δεξί ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο η Πρόκομ που νίκησε με 71-67 τη Χίμκι στην Πολωνία για την έκτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της THYEuroleague.Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν διαρκώς στο προβάδισμα, ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο η Πρόκομ έτρεξε ένα σερί 10-0 και έφτασε στην νίκη. Κορυφαίος της αναμέτρησης, ο Γιουιν με 13 πόντους, ενώ από την Χίμκι ο Λάνγκφορντ ξεχώρισε με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:
12-12, 32-36, 50-48, 71-67
Πρόκομ: Γκίντενς 5, Γιούιν 13, Βιντένοφ 12, Μπράουν 8, Γιάγκλα 6, Λάπετα 2, Ζότκα, Βάρντα 14, Έλντριτζ 7, Μπαρέλ 2, Χρίτσανιουκ 2.
Χίμκι: Λάνγκφορντ 17, Φριτζόν 6, Εζέ 7, Λόντσαρ 8, Σαβρασένκο 6, Λόπεθ 7, Πάνιν, Μόνια 14, Κελάτι 2, Πλάνινιτς.

ΣΟΛΕ- ΣΙΕΝΑ

Στην Γαλλία η Σιένα πραγματοποιώντας εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο επιβλήθηκε της Σολέ με 70-61. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κζιστόφ Λαβρίνοβιτς,ενώ ο Νίκος Ζήσης, έπαιξε περίπου δέκα λεπτά, πέτυχε 1π., μάζεψε 1 ριμπάουντ και έδωσε δύο ασίστ.Ενώ από την Σολέ ο Μέγια είχε 14 πόντους.

18-14, 35-33, 47-47, 61-70
Σολέ: Ρόμπινσον 15, Βεμπόμπε 4, Μέγια 14, Μαρκίς 10, Λεονάρντ 5, Φαλκέ 3, Αβντάλοβιτς, Νέλσον 8, Ντιαρά 2
Σιένα: Μακάλεμπ 14, Ζήσης 1, Καραρέτο 4, Ράκοβιτς 3, Λαβρίνοβιτς 23, Καουκένας 8, Ρες 4, Μικελόρι 6, Αραντόρι 4, Μος 3

πηγη:basketblog.gr