Στο… πάνθεον ο Αθηναϊκος

591

Συνεχίζει να γράφει ιστορία η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Αθηναϊκού καθώς σήμερα με τη νίκη της επί της ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ με 83-71 στο κλειστό της Εργάνης, έφθασε τις 81 σερί νίκες και κατέρριψε το ρεκόρ της ανδρικής ομάδας του Αρη, των Γκάλη και Γιαννάκη, των 80 σερί νικών στο διάστημα 1985-1988!

Να σημειωθεί ότι το ματς διεξήχθη στην έδρα του Αθηναϊκού, κατόπιν σχετικού αιτήματος της ομάδας του Βύρωνα λόγω της σημασίας του αγώνα.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στις δύο πρώτες περιόδους, όμως, στο τρίτο δεκάλεπτο ανέκαμψε, πήρε στα χέρια της τον απόλυτο έλεγχο και τον διατήρησε μέχρι τέλους. Χρειάστηκαν 25 λεπτά αγώνα για να βρει τον ρυθμό του ο Αθηναϊκός, και με οδηγό τη Φ. Τσέστερ, κάτω από το καλάθι στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου πέρασε μπροστά, διερύνοντας έως το τέλος της περιόδου στους 6 πόντους τη διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βύρωνα επιβεβαίωσε τη νίκη της.

Από τη μεριά της η ΦΕΑ, ενώ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, κρατώντας καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου κεφάλι στο σκορ, η απουσία επιλογών και η γρήγορη φθορά από τα φάουλ φάνηκε από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Μιλώντας στο womensports, η Όλγα Χατζηνικολάου, δήλωσε ευχαριστημένη από το παιχνίδι και από το ρεκόρ που πέτυχε η ομάδα της, ενώ δεν δίστασε να δηλώσει ότι ο στόχος των 100 σερί νικών είναι εφικτός για μία τέτοια ομάδα. Το ίδιο ανέφερε και η Φελίτσια Τσεστερ, αν και οι δύο εξέφρασαν την απογοήτευση τους για την πορεία του γυναικείου μπάσκετ στην Ελλάδα, με τους πόρους και τη στήριξη να μειώνεται δραματικά.

Η Ελένη Καπογιάννη, τεχνικός της ΦΕΑ, αφού συνεχάρη την ομάδα του Αθηναϊκού, αναγνώρισε ότι υπήρξε φθορά γρήγορα με φάουλ για την ομάδα της. Οι στόχοι είναι υψηλοί αφού η ομάδα έχει μεγάλες προοπτικές. Αλλά τα κενά που έχει ιδίως κοντά στο καλάθι αν δεν πληρωθούν θα στερήσουν κάποιους από τους στόχους της, δήλωσε χαρακτηριστικά η τεχνικός της ΦΕΑ. Το ίδιο τόνισε και η Κατερίνα Δελή, η play maker της ΦΕΑ. Εάν οι επιλογές από τον πάγκο ήταν περισσότερες θα μπορούσαμε να αντιδράσουμε πιο εύκολα στην πίεση του τρίτου δεκαλέπτου και να διατηρήσουμε τη δυναμική του πρώτου ημιχρόνου, ανέφερε.
Δεκάλεπτα: 20-21, 33-36, 61-55, 83-71

Αθηναϊκός: Καλέντζου 20 (7/8 βολές, 2/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Λύμουρα 7(1), Χατζηνικολάου 7, Κωτσοπουλου 12 (5/5 βολές, 2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα) Χάντι 16 (4/4 βολές, 6/12 δίποντα), Τσέστερ 21(5/6 βολές, 8/13 δίποντα), Κυριακοπούλου.

ΦΕΑ: Σταμάτη 21 (4/4 βολές, 7/15 δίποντα, 1/4 τρίποντα) Δελή 13 (1/1 βολές, 3/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Κοχ 11 (2/2 βολές, 3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Νικολαϊδου 7, Ρούσου 2, Βαλαντάση, Χαλιβέρα 17 (6/9 βολές, 4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Στεφανίδου.

Πηγη:womensports.gr