Στοίχισαν τα λάθη

650

Ο ΑΡΗΣ φιλοξενήθηκε από τον Αστέρα Τρικάλων στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος και έχασε με 49-43 πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση.
Στο ξεκίνημα του αγώνα ο ΑΡΗΣ μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι. Κάποιες κακές επιθετικές επιλογές σε συνδυασμό με ορισμένες αδυναμίες στην άμυνα βοήθησαν  τον Αστέρα Τρικάλων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγηθεί με 13-6.

Στη συνέχεια οι παίκτες της Θεανώ Χατζούδη ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους. Λειτουργώντας πολύ καλά τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά έκαναν ένα σερί 11-19 και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά στο σκορ με 24-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες κινήθηκαν στα ίδια επίπεδα απόδοσης με τον ΑΡΗ να συνεχίζει να προηγείται. Ο Αστέρας Τρικάλων, όμως αν και δεν κατάφερε να περάσει μπροστά, ισοφάρισε σε 35-35.

Στην τελευταία περίοδο η απόδοση του ΑΡΗ έπεσε κατακόρυφα. Κάποια λάθη και πολλά άστοχα σουτ έδωσαν το δικαίωμα στον Αστέρα Τρικάλων να περάσει μπροστά και στο τέλος να νικήσει με 49-43.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 13-6, 24-25, 35-35, 49-43.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Αστέρας Τρικάλων: Χατζής 26, Καραμπίνας 4, Μανώλης, Τσίπρας 6, Τάκης 9, Φιλλίπου 4.

ΑΡΗΣ: Γεωργίου 2, Μαλτάς 4, Χρυσοβέργης 6, Τσιντάρης 4, Οικονόμου 15, Σπυρολάρης 12.

πηγη:arisac.gr