Στην 11η θέση η Εθνική Εφήβων

307

Η Εθνική Εφήβων ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Λετονίας νικώντας την Τσεχία με 85-65 και καταλαμβάνοντας την ενδέκατη θέση με απολογισμό έξι νίκες και τρεις ήττες.

Το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου, που αγωνίστηκε και πάλι χωρίς τον Γιώργο Διαμαντάκο λόγω διαστρέμματος, δεν έχασε στιγμή το προβάδισμα στο σκορ. Πέτυχε τους πρώτους δέκα πόντους του αγώνα (10-0) και παρότι η Τσεχία μείωσε στο καλάθι (17-15) αυτό αποδείχτηκε παροδικό. Γρήγορα η διαφορά αποκαταστάθηκε και με επί μέρους σκορ 24-12 στο τρίτο δεκάλεπτο έφτασε στο +21 (65-44) και στη μέγιστη τιμή της, 78-54, στην τελευταία περίοδο.

Δεκάλεπτα: 17-15, 41-32, 65-44, 85-65.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 12 (2), Παπαδιονυσίου 8 (2), Κεφάλας 3 (1), Σπυριδωνίδης 6 (1), Μήτογλου (15), Χατζηνικόλας 7 (1), Λιάπης 10 (2), Κουζέλογλου 4, Σταμάτης 10 (1), Κώττας 10, Σπυρόπουλος.

Τσεχία (Ούλριχ): Χάιντσλ 2, Σούλα 13 (1), Σλάνινα 12, Πέχατσεκ 4, Κόζινα 4, Σλέχτα 5, Σβόμποντα 8 (2), Μάρες 8, Στέγκμπαουερ 4, Πέτερκα 5.