Στην εκπνοή επικράτησε η Εθνική ανδρών της Κροατίας

533

ÐÑÉÍÔÅÆÇÓ  ÅËËÁÄÁ - ÊÑÏÁÔÉÁ  (ÖÉËÉÊÏ - ÔÏÕÑÍÏÕÁ ÓÔÑÁÓÂÏÕÑÃÏÕ)

Καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, η Ελλάδα πήρε τη νίκη 87-85 από την Κροατία, σε ένα αγώνα που κρίθηκε τελικά στα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου. Ο Γιώργος Πρίντεζης σφράγισε τη νίκη σε μια αναμέτρηση στην οποία η ελληνική ομάδα είχε προηγηθεί ακόμη και με 12 πόντους.
Ο πρώτος λόγος ανήκε στην Ελλάδα στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Στο πρώτο εικοσάλεπτο μόλις τέσσερις στιγμές προσπέρασαν οι Κροάτες. Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά, έκανε ένα γρήγορο 4-0 με την Κροατία να απαντά άμεσα (4-4, 242). Ο δύο ομάδες δεν ξέφυγαν ποτέ πραγματικά η μία από την άλλη. Η προσπάθεια της Κροατίας να μεταφέρει την μπάλα κοντά στο καλάθι ήταν δεδομένη, όπως και αυτή της Ελλάδας να πιέσει όσο το δυνατόν περισσότερο στην άμυνα. Ήταν κάτι που απέδωσε καρπούς, καθώς μπόρεσε να οδηγήσει σε λάθη, αλλά και να ανοίξει το ρυθμό στο παιχνίδι, χωρίς όμως να υπάρχει και διάρκεια. Κάτι λογικό, καθώς είναι το πρώτο φιλικό.

Οι Κροάτες προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 745 (14-16), με την Ελλάδα να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με τον Αντώνη Φώτση πρωταγωνιστή έφτασε στο +8, οδηγώντας από το 21-22 (12) στο 32-24 (16) με ένα επιμέρους 11-2. Και πάλι όμως το παιχνίδι ισορρόπησε και η Κροατία κατάφερε να προσπεράσει (37-39, 1753) με την ελληνική ομάδα όμως να κλείνει το πρώτο μισό της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ (43-42).

Το τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα έδειξε ένα καλύτερο πρόσωπο, δείχνοντας ότι μπορεί να επιβάλλει το ρυθμό της. Πίεσε περισσότερο, είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ, είχε υπομονή στο να γυρίσει την μπάλα και βρήκε τα σουτ που ήθελε. Το 48-48 (2240), έγινε 58-52 (25) με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια τιμή με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου (70-60).

Με την επιστροφή στον αγώνα ο Γιώργος Πρίντεζης οδήγησε στο +12 (72-60), η Ελλάδα διατήρησε τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο, αλλά η Κροατία είχε τη δική της απάντηση από τη γραμμή των 6μ75. Μπογκντάνοβιτς και Ούκιτς μείωσαν τη διαφορά στους δύο πόντους (79-77, 3720). Ο Σλούκας με 2/2 βολές έγραψε το 81-77 (38), αλλά οι Κροάτες απάντησαν με ένα ακόμη τρίποντο (81-80). Μαυροκεφαλίδης και Ζήσης είχαν τη δική τους απάντηση να δώσουν (85-80, 3930), αλλά ο αγώνας δεν είχε τελειώσει ακόμη. Το 85-82, έγινε 85-85 από ένα κλέψιμο του Ούκιτς που οδήγησε στο τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς με 78 να υπολείπονται. Στο διάστημα αυτό η Ελλάδα είχε δύο άστοχες προσπάθειες, αλλά τελικά πήρε τη νίκη σχεδόν με τη λήξη χάρη στον εύστοχο Γιώργο Πρίντεζη που διαμόρφωσε το 87-85.

Αύριο η Ελλάδα αντιμετωπίζει στις 19.00 τη Γερμανία
Διαιτητές: Τσμίκιεβιτς (Πολωνία), Πατέρνικο (Ιταλία), Κοβάλσκι (Πολωνία)Δεκάλεπτα: 14-16, 43-42, 70-60, 87-85.

Ελλάδα (Τρινκιέρι): Βασιλειάδης, Ζήσης 6, Περπέρογλου 3, Φώτσης 9 (2), Παπανικολάου 4, Μαυροκεφαλίδης 16 (2), Βουγιούκας 13, Καϊμακόγλου, Μπράμος 13 (2), Πρίντεζης 14, Σλούκας 4, Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3 (1).

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 6, Άντριτς 2, Ντρέιπερ 6, Μπογκντάνοβιτς 25 (4), Ρούντεζ, Τόμας 15 (1), Ούκιτς 14 (2), Σίμον 9 (2), Μάρκοτα 4, Α. Ντέλας 2, Ζόριτς 2.

*Ο Κώστας Καϊμακόγλου αγωνίστηκε μόλις 34. Με τη συμπλήρωσή τους και σε μία επαφή με τον Μπογκντάνοβιτς, στην οποία ο Έλληνας φόργουορντ χρεώθηκε με φάουλ, υποχρεώθηκε σε αλλαγή, καθώς είχε ματώσει στη βάση της μύτης. Μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, καθώς ο πόνος ήταν έντονος, υποβλήθηκε σε εξετάσεις, οι οποίες έδειξαν πως έχει υποστεί κάταγμα και θα του γίνει ανάταξη.

*Ο Βασίλης Σπανούλης προτιμήθηκε να μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης, εξαιτίας των ενοχλήσεων στη μέση. Κάνει ατομικό πρόγραμμα και υποβάλλεται σε θεραπεία.

*Οι διαιτητές που σφύριξαν στον αγώνα Ελλάδα – Κροατία (κάτι που θα γίνει και στους άλλους αγώνες του τουρνουά) ήταν έξι. Τρεις στο πρώτο ημίχρονο και τρεις διαφορετικοί στο δεύτερο. Κι αυτό στο πλαίσιο ενός σεμιναρίου διαιτητών Ευρωλίγκας που πραγματοποιείται στο Στρασβούργο. Το παρών σε αυτό δίνει και ο Παναγιώτης Αναστόπουλος.