Στα ημιτελικά οι Παίδες (video)

202

Η Εθνική Παίδων βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους, αλλά τελικά πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε. Επιβλήθηκε της Γαλλίας 42-38 και πήρε την πρόκριση για τους ημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην Ουκρανία.

Η αστοχία ήταν το χαρακτηριστικό όχι μόνο των πρώτων λεπτών, αλλά όλου του αγώνα. Είναι ενδεικτικό ότι το πρώτο εύστοχο σουτ για την ελληνική ομάδα ήρθε στο 408 (2-2), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 7-10. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους σκορ να είναι 6-10 για τους τρικολόρ. Στο πρώτο εικοσάλεπτο η Ελλάδα είχε 6/31 σουτ (19,4%), ενώ το ποσοστό της Γαλλίας ήταν 25,9%, έχοντας όμως την υπεροπλία στα ριμπάουντ (18-28).

Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ και με 10 πόντους (15-25, 23), αλλά από το σημείο αυτό και μετά άρχισε σταδιακά να μειώνει την απόσταση. Κλειδί ήταν η βελτίωση στον τομέα των ριμπάουντ και η αμυντική διάθεση, ενώ και επιθετικά η ελληνική ομάδα έγινε πιο δραστήρια, φτάνοντας στο 30 στο 27-30. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Ελλάδα προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (31-30, 3120). Οι δύο ομάδες βρέθηκαν να συμβαδίζουν για τα επόμενα λεπτά, φτάνοντας στο 36-36 (35) με τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ο Μουράτος έδωσε το προβάδισμα (38-36, 3525), ο Κόνιαρης με 2/2 βολές έγραψε στο 40-36 (3910), οι Γάλλοι μείωσαν (40-38 με 44 για τη λήξη) για να σφραγίσει τη νίκη ο Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ στο άστοχο σουτ των Γάλλων, κέρδισε φάουλ και το μετέτρεψε σε δύο πόντους από τη γραμμή των βολών για να διαμορφώσει το τελικό 42-38.

Δεκάλεπτα: 7-10, 13-20, 27-30,42-38.

Ελλάδα (Μανουσέλης): Κόνιαρης 8, Ντουζίδης, Καμάρας, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος 4, Πεφάνης, Σκουλίδας 4 (8ρ), Ψυχίδης, Φραγκιαδάκης, Μουράτος 2, Παπαγιάννης 8 (13ρ), Χαραλαμπόπουλος 14 (6ρ).

Γαλλία: Λεμπέφ 7, Σαμ 3, Κορτάλ 2, Τσουάφ, Ντενίς 5, Λουμπακί 5, Ζαν,Μπενγκαμπέρ, Νουά 6, Γκομπόλντ 9, Ονά Εμπό 1, Μπλες.