Σπουδαία νίκη στην παράταση για τη ΔΕΗ

994

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ΔΕΗ επικράτησε στην παράταση της Αναγέννησης Φλόγας με 88-85. Η ομάδα του Δαμιανού Αμανατίδη ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 14 πόντους διαφορά (46-32).

Στην επανάληψη ο τραυματισμός του Γιώργου Μαρκούδη στο 21ο λεπτό επηρέασε την ομάδα της ΔΕΗ και η Αναγέννηση Φλόγα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι.  Ο Μαρκούδης έσφιξε τα δόντια και συνέχισε τον αγώνα, ο οποίος ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος του.

Λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας οι Μαρκούδης και Αμανατίδης αποβλήθηκαν με 5 φάουλ και αυτό δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο το έργο της ΔΕΗ. Στην παράταση όμως και ενώ το σκορ ήταν 81-85 υπέρ της Αναγέννησης Φλόγας «μίλησε» ο Κεραμάρης που με τρίποντο και φάουλ και στη συνέχεια με βολές που κέρδισε από δύο συνεχόμενα αμυντικά ριμπάουντ μετά από άστοχα σουτ των φιλοξενούμενων έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα : 26-16, 46-32, 58-58, 78-78(κ.α), 88-85   Διαιτητές : Τσαλκιτζής Αθ.-Δημητρακόπουλος

ΠΑΣΠ ΔΕΗ (Αμανατίδης): Δημόπουλος 2, Μαρκούδης 21, Αμανατίδης 10, Ζήκος 11(2), Γιατσίδης 13(4), Κεραμάρης 30(4), Βούλγαρης 3.

Αναγέννηση Φλόγας Πολίχνης (Χολέβας):  Κιαμουλίδης 4, Μπουντούκης, Κουρατίδης 23(5), Ντούρος 6(2), Παυλούδης 4, Γούσιος 2, Ιορδανίδης 5(1), Σαμουρκασίδης 13, Αβραμίδης 10(1), Τσαϊρίδης 13, Τσολακίδης 5(1).