Σπουδαία νίκη και πρόκριση για τον Προμηθέα, το 1-0 η ΑΕΚ, ήττα για το Περιστέρι.

224

Πηγή: Fundamentals

Δυο νίκες και μια ήττα είχαμε από τις ελληνικές ομάδες σε BCL και EuroCup, με τη διπλάρα του Προμηθέα στη Γερμανία να ξεχωρίζει. Αναλυτικά:

Α.Ε.Κ – Telekom Baskets Bonn: 92-85 (1-0)

Με 92-85 επί της Βόννης η ΑΕΚ έκανε το 1-0 και πήρε κεφάλι στη σειρά, επιβεβαιώνοντας τα προγνωστικά.
Αν και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο -6, όταν χρειάστηκε να μπουν τα μεγάλα σουτ, μπήκαν και το ροζ φύλλο αγώνος πήγε δίκαια στα χέρια του Ηλία Παπαθεοδώρου.
Καταπληκτικό παιχνίδι με 27 πόντους από τον Kendrick Ray, ενώ 20 σημείωσε ο Keith Langford. Saibu με 19, Breunig και Brown με 16 και οι δυο οι καλύτεροι για τη Βόννη, που θα υποδεχτεί στη Γερμανία την ΑΕΚ την ερχόμενη Τρίτη.

Hapoel Bank Yahav Jerusalem – Περιστέρι WinMasters: 91-78 (1-0)

Το Περιστέρι λύγισε στην τελευταία περίοδο και με το επιμέρους 19-11 που επέτρεψε στη Hapoel γνώρισε την ήττα με 91-78 στην άδεια Pais Arena.O Yanick Moreira με 20 πόντους και 11 rebounds ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου με τους Hatcher και Kane να ακολουθούν με 13. Από τους νικητές ο Feldeine και ο Shelvin Mack πέτυχαν από 15 πόντους έκαστος, ο TaShawn Thomas έβαλε 16 και ο J’Covan Brown (πρώην παίκτης του Ρεθύμνου, της Δράμας και της ΑΕΚ) 13 με 5 rebounds και 8 assists.
Η ομάδα του Όντεντ Κάτας άξιζε τη νίκη και την επόμενη Τετάρτη φιλοξενείται από τους “πρίγκιπες” στο Περιστέρι σε ένα ματς, που αναμένεται πολύ δυνατό.

EWE Baskets Oldenburg – Προμηθέας Πάτρας: 72-97

Μεγάλη βραδιά και νίκη για τον Προμηθέα, που πέρασε χτες με επιβλητικό μπάσκετ από τη Γερμανία, κερδίζοντας με 72-97 την Oldenburg και σφραγίζοντας την πρόκριση στα Playoffs της διοργάνωσης!
Μεγάλη ψυχή από τον Λεωνίδα Κασελάκη με 17 πόντους, 20 πρόσθεσε ο Hall με 8 assists και 19 ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 3/5 τρίποντα. Από τους Γερμανούς η αδυναμία μας, ο Mahalbasic, σταμάτησε στους 16.
Πλήρης επικράτηση στα rebounds για την ομάδα του Μάκη Γιατρά με 24-41, 20/30 δίποντα, 15/32 τρίποντα, 29 τελικές πάσες για μόλις 9 λάθη και 134 βαθμοί στο σύστημα αξιολόγησης στην πιο κρίσιμη βραδιά της σεζόν!
Πολλά μπράβο για ακόμα μια φορά στον Προμηθέα!