Σπουδαία νίκη για τον Άρη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

841

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ, ο Άρης κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ και να επικρατήσει με 73-71 στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, φτάνοντας έτσι στη 4η νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1. Ο ΠΑΟΚ έπεσε στο 8-8, όμως συνεχίζει να βρίσκεται κοντά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Ο Άρης ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (14-10) κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα 10 πόντων (34-24) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Όμως οι φιλοξενούμενες παρουσιάστηκαν πολύ καλύτερες στο τρίτο δεκάλεπτο και τρέχοντας ένα σερί 26-16 έφεραν το ματς στα ίσια (50-50), στο 30ο λεπτό.

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν συνεχώς στο σκορ και να ολοκληρώνουν το ματς ισόπαλες με 63-63, χάρη σε τρίποντο της Λύμουρα. Έτσι, η αναμέτρηση οδηγήθηκε στη παράταση, με το έξτρα πεντάλεπτο να είναι ένα πραγματικό θρίλερ. Εκεί, οι παίκτριες του Άρη παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμες και επικράτησαν με το τελικό 73-71, με την Μαγαλιού να αστοχεί στο τρίποντο στην εκπνοή. Με αυτό το αποτέλεσμα οι «Κιτρινόμαυρες» ανέβηκαν στο 4-12, ενώ ο ΠΑΟΚ KΥΑΝΑ έπεσε στο 8-8.

Δεκάλεπτα: 14-10, 34-24, 50-50, 63-63, 73-71 (παρ.)  Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Τσοκόλης

Άρης (Κουλακιώτης): Κιλαζίδου, Μακένζι 14(1), Καραβέλη 3, Γράψα, Κατσαμούρη 2, Κουφογιάννη 17 (1), Τσινέκε Ε. 12(2), Παπαρδέλα, Τράντα 14(3), Μοντγκόμερι 9, Γκλεζάκη 2, Τσινέκε Κ.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Σταμπουλίδου 5, Λύμουρα 15(2), Μαγαλιού 17 (4), Πανταζή 8, Κατωπόδη, Κάμπελ 21, Βάινες, Κοντογεώργου 5.

Πηγή: sdna.gr