Σημαντική Νικη για τον ιστορικό ΝΕΣΤΩΡ

178

Σημαντική νίκη της ομάδας μας χθες 27.3.2023, επικράτησε στο κλειστό της Σταυρούπολης 61-45 του Μακεδονικός Λητής.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς, πήραν προβάδισμα 12-3 στο 5λεπτο, ωστόσο στη συνέχεια βελτιώσαμε την αμυντική λειτουργία και το 10λεπτο εκλεισε στο καλάθι (15-17).

Στο ίδιο μοτίβο το δεύτερο 10λεπτο, οι δύο ομάδες έδειξαν ισοδύναμες με αρκετά άστοχα σουτ (9-10) για να παμε στα αποδυτήρια πισω στο σκορ με 24-27.

Στο γ’ δεκάλεπτο όμως άλλαξαν οι ισορροπίες. Η δυνατή άμυνα πάνω στον Γ. Γιαννακούλα και η βελτίωση της επιθετικής λειτουργίας μας έφεραν πάνω στο σκορ με 40-35.

Η καλή διαχείριση στο τελευταίο 10λεπτο, σε συνδυασμό με την ευστοχία μας από τα 6.75 μας έδωσαν ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα.

Αξίζει να αναφερθεί η εξαιρετική συμπεριφορά παικτών και προπονητικού επιτελείου του Μακεδονικού. Παράδειγμα προς μίμηση.

Χωρίς ιδιαίτερα θέματα η διαιτησία των δύο νεαρών διαιτητών.

Νέστωρ – Μακεδονικός Λητής 61-45

Διαιτητές: Αβρονιδάκης, Τερζιμπάσογλου

Δεκάλεπτα: 15-17, 24-27, 40-35, 61-45

Νέστωρ (Κοσμάς Γ.): Μητακίδης 32 (4), Ζωγράφος 9 (3), Περατινός 4, Ονταμπάσογλου 1, Πισχιτζής, Κατιγκάς 8 (1), Βούρκας, Παπαδημητρίου, Χαλβατζάκης 7 (1).

Μακεδονικός (Τσαλιγόπουλος): Μουμτζίδης 2, Ναβροζίδης, Αδαμόπουλος, Γιαννακούλας Γ. 13, Καλιφούλης 5 (1), Δαμίγος 2, Γιαννακούλας Χ. 15 (1), Τανατσίδης 4, Παπαντωνίου 4, Τζιαμπίρης, Ντομάζης.