Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τις γυναίκες του Άρη

299

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών πέτυχε χθες (21/10) ο Άρης, ο οποίος, όπως ακριβώς και στο κύπελλο Ελλάδας, νίκησε με 72-61 τον Ολυμπιακό Βόλου στο Αλεξάνδρειο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, οι «κίτρινες» των Μηλιάτη-Κυριαζή προηγήθηκαν με 11-5 χάρη σε καλάθι της Μούλη στο 5΄, όμως, οι «ερυθρόλευκες» έφεραν το ματς στα ίσια (11-11). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι, από πλευράς των γηπεδούχων, έκαναν το σκορ 16-11 στο 8΄, για να κλείσουν τελικά το δεκάλεπτο, προηγούμενες με 20-16.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου οι παίκτριες του Άρη διατηρούσαν σταθερή μία διαφορά της τάξης 2-5 πόντων, όμως, στο 15΄, ένα καλάθι της Ζέρβα και ένα τρίποντο της Αγαγιώτη έφεραν και πάλι ισοπαλία στο ματς (25-25). Μάλιστα, οι φιλοξενούμενες πέρασαν για πρώτη φορά στο ματς και μπροστά (25-27 και 25-31 στο 17΄), διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (31-36).

Στην επανάληψη, οι Θεσσαλονικιές επέστρεψαν δριμύτερες και από τα πρώτα κιόλας λεπτά ροκάνισαν τη διαφορά, με την Γουίλσον να κάνει το 39-39 και στη συνέχεια τις γηπεδούχες να «τρέχουν» ένα σερί 10-0, χάρη σε δύο τρίποντα της Σταμπουλίδου. Το σύνολο του Ολυμπιακού Βόλου το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 51-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου και σε 51-47 στο ξεκίνημα της τέταρτης, με τρίποντο της Ζήτη.

Οι «κίτρινες», όμως, αποκατέστησαν γρήγορα την τάξη, φτάνοντας και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (58-48 και 67-52), με το παιχνίδι να έχει ήδη κριθεί από τα μισά του τετάρτου μέρους.

Δεκάλεπτα: 20-16, 31-36, 51-44, 72-61. Διαιτητές: Παπαδόπουλος Θ., Ταρενίδης.

ΑΡΗΣ (Μηλιάτης-Κυριαζής): Μπαλλά, Νικολαϊδου 2, Χατζάκου 18(4τρ. 10ασ.), Μπουσνάκη 2, Κατωπόδη 15(8ρ.), Τράντα, Μούλη 12(3), Σταμπουλίδου 9(3), Γουίλσον 14.

Ολυμπιακός Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 6, Σαρακατσάνη, Αγαγιώτη 7(1), Σουλτάνη 12(2), Χαβαλέ 22(3), Ζέρβα 8, Ζήτη 6(2).