Πρόκριση δια “περιπάτου” για τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας

507

Με πολύ καλή εμφάνιση μετά την δεύτερη περίοδο ο Ποσειδώνας επικράτησε στην Μηχανιώνα της ΑΕΕ Τούμπας με 92-69 στο μεγάλο παιχνίδι για τον δεύτερο γύρο του κυπέλλου ανδρών της ΕΚΑΣΘ. Έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το νικητή του αγώνα Κανάρης-Φοίνικας Καλαμαριάς.

Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων στο ημίχρονο και στην τελευταία περίοδο παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν για αρκετή ώρα και οι μικρότεροι σε ηλικία παίκτες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής (Νικας, Μπάφας, Μόνε, Κεμελίδης, Δεμίρογλου), η «ψαλίδα» στο σκορ διευρύνθηκε.

Δεκάλεπτα: 25-27, 52-41, 68-53, 92-69  Διαιτητές: Αγραφιώτης Ι.-Τσανακτσίδης

Ποσειδώνας Μηχανιώνας (Χατζόπουλος-Αγλαμίσης Θ.): Νίκας 5, Μπάφας 3, Καρούλης, Αγλαμίσης Τ. 28(6), Περδίκας 22(3), Μόνες, Μουρίκης 19(3), Κεμαλίδης 1, Δεμίρογλου 2, Χαριζάνης 5, Αγλαμίσης Θ. 7.

ΑEET (Γεωργάκας-Βουλκίδης): Ταρπάγκος 17(2), Αναγνωστάκης 7, Κυρατζής 5(1), Διαμαντής, Κουλουμπής 9(2), Κύρκος, Πισσανίδης 17(2), Λάζαρης, Χατζηπαραδείσης 5, Λεμονίδης 10, Λεοντής 4, Βαρδάκος.