Πρωταθλητές ο παίδες του ΠΑΟΚ

372

Μετά απο ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο  ΠΑΟΚ επικράτησε με 60-55 του Αρη και κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή ΕΚΑΣΘ.
Ο Αρης απο την αρχή του παιχνιδιού πήρε μια διαφορά 8-10 πόντων παίζοντας καλή άμυνα οδήγησε τον δικέφαλο σε λανθασμένες επιλογές και το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά στο σκορ με 23-31.
Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, ο Αρης διατηρούσε μια μικρή διαφορά στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά με πρωταγωνιστές τον Κόνιαρη και τον Ψυχίδη ο δικέφαλος κατάφερε να ισοφαρίσει και έστειλε το ματς στην παράταση.
Εκεί ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε πιο ψύχραιμος σε κρίσιμα σημεία  και τον Αρη να έχει 0/8 ελέυθερες βολές.

Δεκάλεπτα: 5-16, 23-31, 41-44, 55-55(κ.α.), 60-55.  Διαιτητές: Μοσχοτόγλου-Παπαδόπουλος Χ.

ΠΑΟΚ(Μελετιάδης): Κόνιαρης 16(1), Λαλαζήσης, Κολοκοτρώνης 12(1), Ψυχίδης 16, Βάλλιος 8(2), Καραγιαννάκης 3, Μωϋσίδης, Αζίζης 2, Αμανατίδης 3.

ΑΡΗΣ(Κεσαπίδης):Σιδηρόπουλος 8(1), Καρασίμος, Φλιώνης 13(2), Πασχαλίδης 2, Τσιροπούλης 2, Παουλεάνου 15(2), Βαγιωνάς 6, Σιδηροηλίας 9, Φώτογλου.