Πρωταθλήτριες οι Νεανίδες του Άρη

384

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο Άρης κέρδισε στον μεγάλο τελικό τη ΜΕΝΤ με 51-48 και κατέκτησε το πρωτάθλημα Θεσσαλονίκης.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (10-9) με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 19-17, αλλά και την Μπαλά, τη βασική σέντερ του Άρη, να έχει τρία φάουλ. Στη δεύτερη περίοδο η ΜΕΝΤ άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Προηγήθηκε 22-17 στο 13’ και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου 30-22 με τη δεύτερη περίοδο να τελειώνει 32-22 και τον Άρη να έχει κάνει ένα κακό δεκάλεπτο. Ο Άρης μείωσε στο 28’ 38-32 και η τρίτη περίοδος έληξε 38-36 και όλα πλέον ήταν ανοιχτά. Τα κορίτσια του Άρη μπήκαν μπροστά για πρώτη φορά στο 39-38 και από εκείνη την ώρα δεν ξανακοίταξαν πίσω.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 22-32, 36-38, 51-48. Διαιτητές: Μήτσιου, Λόρτος.

ΑΡΗΣ (Καμπούρογλου): Τριανταφυλλίδου 1, Πολύχρου 5(1), Κοκκίνου 9(1), Τράντα 8, Καμανά 3(1), Σλούκα 14, Αρβανίτη 3, Μπαλά 8.

ΜΕΝΤ (Ατακτίδης): Γράψα 6, Βουλγαράκη 24(1), Ζωγράφου, Μπάμπικερ, Κίτσου 10(1), Αυγερινού, Αναστασιάδου 8.