Πιο κοντά στη Β΄ ΕΚΑΣΘ το Πειραματικό

194

Άλλο ένα εύκολο βήμα προς την Β’ ΕΚΑΣΘ έκανε το Πειραματικό. Νίκησε πολύ εύκολα εκτός έδρας την ομάδα της Ελβετίας 2005 με 47-78.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν χωρίς το γνωστό τους πάθος και έδωσαν το δικαίωμα στους παίκτες της Ελβετίας να ξεκινήσουν δυναμικά τον αγώνα πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια. Το τάιμ άουτ του προπονητή του Πειραματικού έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση φέρνοντας τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 3 πόντους.

Στο 2ο δεκάλεπτο η διαφορά σταθερά ήταν σε διψήφιο αριθμό από 10-15 π. χάρη στην πολύ καλή και πιεστική άμυνα των παικτών του Πειραματικού. Σκορ ημιχρόνου 24-37.

Στο 3ο δεκάλεπτο η πιεστική άμυνα των φιλοξενουμένων και οι πολύ καλές επιλογές τους στην επίθεση εκτόξευσαν την διαφορά στο σκορ στους 26 πόντους.

Το 4ο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα δίνοντας την ευκαρία στον κόουτς του Πειραματικού να ρίξει στο παιχνίδι τους παίκτες του Παιδικού και του Εφηβικού χωρίς να μειωθεί η διαφορά στο σκορ. Αντίθετα αυτή έφτασε στους 31π. με την λήξη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 13-16, 24-37, 36-62, 47-78. Διαιτητές: Ραγιάς, Πετρογιανάκη.

EΛΒΕΤΙΑ 2005 (Τζιόμαλος): Τιτόπουλος 11, Σιαπέρας 7, Τικπασανόγλου 2, Στεφανής 2, Ικας 1, Φυλακτός, Μιχαηλίδης 10(2), Δημητριάδης, Αγγέλης, Ανδρέου 12(1), Τσερτσίδης 2.

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ  (Τσεσμετζής-Ιατρού): Κάπτσης 4, Σπυριδόπουλος 6, Χορταριάς 12(1), Κατσαρής 12(1), Σταυρούδης, Τσιμπίσης 4, Δεμερτζής 9(1), Πεχλιβάνης 6,Πετρίδης 3, Βλάχος 6, Μπαχάρογλου 12, Λαζαρίδης 4.