Πανελλήνιο Παίδων: ΑΣΕ Δούκα-Προμηθέας 70-62

837

Ο ΑΣΕ Δούκα επιβλήθηκε με 70-62 του Προμηθέα. Πλέον περιμένει το αποτέλεσμα της συνάντησης, ΠΑΟΚ- Ίκαρος Καλλιθέας (13.30) που θα κρίνει την τελική κατάταξη στις τρεις πρώτες θέσεις του 44ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος παίδων.

Η ομάδα του Δούκα ξεκίνησε μουδιασμένα του αγώνα σαφώς επηρεασμένη από την χθεσινή ήττα από τον ΠΑΟΚ. Παρ’ όλα αυτά πήρε ένα προβάδισμα στο σκορ (20-11 στο 9’). Οι παίκτες του Προμηθέα που έπαιξαν για πρώτη φορά στο τουρνουά τόσο καλά ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, φτάνοντας στο 17’ στην ισοπαλία (31-31).

Και στην επανάληψη είχαμε την ίδια εικόνα στο παιχνίδι. Ο ΑΣΕ Δούκα να παίρνει ένα προβάδισμα και τον Προμηθέα να κάνει την ανατροπή. Στην τελευταία, και κρίσιμη, περίοδο, οι παίκτες του Ευριπίδη Μελετιάδη διατυρουσαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Η τελευταία προσπάθεια της ομάδας από την Πάτρα έφερε το 65-60 στο 37’. Κάπου εκεί, όμως, τελείωσε η αντεπίθεση και φτάσαμε, με σερί 5-2, στο τελικό 70-62.

Πολύζος, Ρογκαβόπουλος και Καράμπελας ξεχώρισαν για τον ΑΣΕ Δούκα. Για το Προμηθέας Καραϊσκος και Καφέζας ήταν οι καλύτεροι.

Δεκάλεπτα: 22-13, 42-37, 52-45, 70-62

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Πιτσίλκας, Ζαχάρης

ΑΣΕ Δούκα (Μελετιάδης): Καράμπελας 12 (1), Μπρατσιάκος, Βλάσιος 5, Πλευράκης 8 (2), Ρογκαβόπουλος 16 (2), Πολύζος 5, Σωτηρίου 11, Κάδρας, Τσουργιάννης 7, Κωστόπουλος 6, Ζερβός , Νεστερούλης .

Προμηθέας (Κεσαπίδης): Αλαφοδήμος, Δατσιάδης 7 (1), Λιόλιος 2, Καφέζας 12 (3), Γραμματικός 4, Ματαράς Κ., Αδαμόπουλος 5, Ματαράς Στ., Μοίραλης 2, Καραϊσκος 17, Ματαράς Σ., Κατσουλάκος 11 (1).