Πανελλήνιο Εφήβων: Πρωταθλητής ο Παναθηναϊκός

454

Πρωταθλητής Ελλάδας στο εφηβικό πρωτάθλημα αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι επικράτησαν με 60-51 του Μαντουλίδη και κατέκτησαν το τρόπαιο. Τα εκπαιδευτήρια κατάφεραν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο να μείνουν κοντά στο σκορ, 22-21 στο 10’.

Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Παναθηναϊκού άρχισε σταδιακά να ανεβάζει την απόδοση της, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να έχει ένα προβάδισμα δέκα πόντων, 39-29. Αυτή τη διαφορά παρέμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα, με τον Μαντουλίδη να μην καταφέρνει να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 29-39, 41-52, 50-61. Διαιτητές: Ξενικάκης, Φακίτσας.

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Νικολαϊδης): Γεωργάκης 5(1), Σιόλογκας 16, Χριστοδούλου, Ναούμης 3(1), Δεληγεώργης 4, Παπαρέγκας 3(1), Ελευθερίου 2, Σλαφτσάκης 14, Βελισσαρίου 3(1), Μπακιρτζής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Θώδης, Σπυρόπουλος 2, Δρακόπουλος 13(3), Δαφάλιας,  Γόντικας 12, Λυμπέρης, Κακαργιάς 7(1), Δημακόπουλος 14, Ζούμπος, Γιαννίκος 9(1), Καραμαλέγκος 4.