Πανελλήνιο Εφήβων: Πιερικός Αρχέλαος-Δούκας 58-93

1084

Αήττητος συνεχίζει τις υποχρεώσεις του στο Πανελλήνιο εφήβων της Κατερίνης και ο Δούκας, καθώς επικράτησε άνετα του τοπικού Πιερικού Αρχέλαου με 93-58.
Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα για το νικητή που προηγήθηκε με 0-8 στα πρώτα δύο λεπτά. Η ομάδα της Αθήνας μέσα στα έξι πρώτα λεπτά έκανε διψήφια διαφορά (3-14), δείχνοντας ότι θέλει να… τελειώνει νωρίς με το παιχνίδι.  Ο Δούκας συνέχισε να προηγείται, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 18-29. Στο 18ο λεπτό το σκορ ήταν 18-36, για να τελειώσει το δεύτερο δεκάλεπτο με 25-46. Η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 36-49 στο 24ο λεπτό, αλλά στο τέλος της περιόδου το σκορ πήγε στο 45-66. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά έφθασε και τους 30 πόντους (52-82) στο 36ο λεπτό για να καταλήξουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 6-20, 25-46, 45-66, 58-93 Διαιτητές: Αναστόπουλος – Κοϊμτζόγλου.

Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 2, Ταβαντζής 4, Πολυχρόνης 3 (1), Ζησόπουλος 4 (1), Παρμακτσίδης, Τζιοβάρας 1, Χατζηλάμπρου 4, Τσιλιγγαρίδης 4, Τσιρογιάννης 21 (2), Βαβατσιούλας 5 (1), Ζιώγας 5, Φανούλης 5 (1).

Δούκας (Παπαδόπουλος): Δούβλης 8, Καράμπελας 1, Καμπερίδης 6, Ρογκαβόπουλος 20 (1), Καρακατσάνης 10, Ψαρράς 5 (1), Σακελλαρίου 9 (2), Προίσκος 3, Σωτηρίου 2, Γκίνης 13, Δραγάτης 8, Λιούνης 8.

Παπαδόπουλος: «Βλέπουμε ένα ένα τα παιχνίδια»

Ο προπονητής του Δούκα, Κώστας Παπαδόπουλος, τόνισε μετά το τέλος του αγώνα:

«Δείξαμε χαρακτήρα σήμερα και βγάλαμε κάποια πράγματα από αυτά που έπρεπε να κάνουμε. Χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι παίκτες, καθώς ήμαστε σίγουρα καλύτεροι από τον Πιερικό Αρχέλαο. Παρόλα αυτά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον αντίπαλό μας που πάλεψε τον αγώνα μέχρι το τέλος. Συνεχίζουμε βλέποντας τα παιχνίδια ένα ένα».