Παιδικό: Στο μεγάλο τελικό ο ΠΑΟΚ

430

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Άρη με 55-46 και πήρε το δεύτερο εισιτήριο για το μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει πιο παθιασμένα και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και σωστά οργανωμένες επιθέσεις να καταφέρνει από νωρίς να δημιουργεί μία σημαντική διαφορά ασφαλείας, 10-2 στο 5’. Όμως η απάντηση των κίτρινων ήταν άμεση που με πρωτοστάτη τον Χατζόπουλο μείωσαν σε 10-8 στο 8’. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 14-9 υπέρ του ΠΑΟΚ. Στη δεύτερη περίοδο το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό με την ομάδα του Άρη αρχικά να ισοφαρίζει και στη συνέχεια να ανακτά το προβάδισμα, 20-24 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι ασπρόμαυροι ήταν εμφανώς πιο συγκεντρωμένοι γι’ αυτό και με ένα επιμέρους σκορ 11-1, προηγήθηκαν με 31-25 στο 24’. Στο επόμενο διάστημα κατάφεραν να διευρύνουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά και να την φτάσουν στους 15 πόντους, 43-28. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 43-30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το συγκρότημα του Γιώργου Κυριαζή προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Όμως οι κίτρινοι το μοναδικό που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους έξι, 44-38 έξι λεπτά πριν τη λήξη. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ διατήρησαν τη ψυχραιμία τους σε εκείνο το σημείο και επανέφεραν τη διαφορά και πάλι πάνω από τους δέκα πόντους, 52-40 στο 38’. Στο εναπομείναν διάστημα το συγκρότημα του Κώστα Μπελούλη κατέβασε ταχύτητα, με την ομάδα του Άρη απλώς να μειώνει σε 55-46 που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 14-9, 20-24, 43-30, 55-46. Διαιτητές: Σιμητόπουλος, Λόρτος.

ΠΑΟΚ (Μπελούλης): Κόνιαρης 8, Καλογιαννίδης 3(1), Τσιόγκας 6, Κλασίδης 17(2), Παρασκευάς, Παπαϊωάννου 1, Μαργαρίτης, Μέρμυγκας 4, Κώττας 16, Γκόγκος, Λαλαζήσης.

ΑΡΗΣ (Κυριαζής): Ελευθεριάδης, Φλιώνης 6, Καρολίδης 5(1), Παουλεάνου 12(1), Βενετίδης 4, Χατζημπύρος 4, Σιδηροηλίας 3(1), Χατζόπουλος 12.