Παιδικό: Στη τρίτη θέση ο Άρης

483

Σε μία αναμέτρηση διαφήμιση του μπάσκετ, ο Άρης επικράτησε με 59-55 των ΑΚΘ Αστεριών για το μικρό τελικό του παιδικού πρωταθλήματος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Το ματς ξεκίνησε με τα Αστέρια να μπαίνουν πιο δυνατά και να βρίσκουν εύκολα λύσεις στο σκοράρισμα. Στο 5’ είχαν ήδη δημιουργήσει μία διαφορά έξι πόντων, 12-6. Οι κίτρινοι όμως αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 7-0 πήραν τα ηνία στο σκορ, 13-12 στο 7’. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-16 υπέρ του Άρη. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου το συγκρότημα του Κυριαζή έφτασε τη διαφορά στο +5, 21-16, ένα προβάδισμα όμως το οποίο δεν κατάφεραν να διατηρήσουν. Οι παίκτες των Αστεριών αντέδρασαν άμεσα και πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ, 27-23 στο 13’. Από εκείνο το σημείο μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου υπήρχαν συνεχώς διακυμάνσεις στο σκορ, με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων, 35-33.

Το παιχνίδι συνέχιζε να έχει εξαιρετικό ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να δημιουργήσουν μία διαφορά ασφαλείας, κάτι όμως που δεν κατάφεραν με αποτέλεσμα συνεχώς να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 30’ οι κίτρινοι ήταν τέσσερις πόντους μπροστά, 48-44. Στη τελευταία ο Άρης διατηρούσε το προβάδισμα, με τους παίκτες του Ακριτίδη να καταφέρνουν να μειώσουν στο πόντο, 55-54 ένα λεπτό πριν το τελικό σφύριγμα. Η ολική επαναφορά όμως δεν ήρθε ποτέ με τους κίτρινους να επικρατούν με 59-55 και να κατακτούν το χάλκινο μετάλλιο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 33-35, 44-48, 55-59. Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, Τζιόπανος Ν.

ΑΚΘ Αστέρια (Ακριτίδης): Παπαϊωαννου, Καραθανάσης, Γράψας 4, Μήτογλου 25, Ιορδανίδης, Καπνιάς 5, Εικοσιδυός, Παναγή, Βεργόπουλος 5, Θεοδοσιάδης 16.

ΑΡΗΣ (Κυριαζής): Ελευθεριάδης 5(1), Φλιώνης 9(1), Καρολίδης 3(1), Τσολάκης 5, Παουλεάνου 19(3), Βενετίδης, Χατζημπύρος 7, Σιδηροηλίας 4, Χατζόπουλος 7.