Παιδικό: Πρωταθλητής ο Μαντουλίδης

424

Πρωταθλητής παίδων ανακηρύχτηκε ο Μαντουλίδης με τη σημερινή του νίκη επί του ΠΑΟΚ με 62-59. Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες έδωσαν βαρύτητα στην αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Συνεχώς συμβάδιζαν στο σκορ, με τα εκπαιδευτήρια να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με τέσσερις πόντους, 16-12 λίγα δεύτερα πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ όμως με τρίποντο του Κόνιαρη μείωσε σε 16-15 που ήταν και το σκορ στο 10’. Ισορροπημένο το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με κανένα από τους δύο συλλόγους να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, 23-23 στο 19’. Στο επόμενο λεπτό ο Μαντουλίδης ευστόχησε σε 5 από τις 6 βολές και πήγε στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα πέντε πόντων, 28-23.

Στη τρίτη περίοδο οι παίκτες του Σωτήρη Κοκκινόπουλου πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και συνεχώς είχαν το προβάδισμα που έφτασε μέχρι και το +10, 35-25 στο 24’. Η απάντηση των ασπρόμαυρων ήταν άμεση και με ένα σερί 7-0 μέσα σε ένα λεπτό, μείωσαν σε 35-32 στο 25’. Σε εκείνο το σημείο τα εκπαιδευτήρια διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και έφτασαν στο 41-37 που ήταν και το σκορ στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα. Ο Μαντουλίδης διατηρούσε το προβάδισμα αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν κοντά στο σκορ. Αρχικά μείωσε σε  52-50 στο 36’ και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 54-54 δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη. Στην επόμενη φάση τα εκπαιδευτήρια προηγήθηκαν με καλάθι και φάουλ του Γκαβέζου, 57-54 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ με τρίποντο του Κόνιαρη έφερε το ματς στα ίσα, 57-57 στο 39’. Στο εναπομείναν διάστημα ο Μαντουλίδης ήταν πιο συγκεντρωμένος από τη γραμμή των βολών και έφτασε στη νίκη με 62-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 28-23, 41-37, 62-59. Διαιτητές: Πανταζής, Τζιβελεκίδου.

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Κοκκινόπουλος): Βενετόπουλος 20, Παπαδόπουλος, Ρεφατλάρι, Συρόπουλος 13(1), Γκόλιας 4, Μουτσογλου 4, Ανδρεάδης 16, Γκαβέζος 5.

ΠΑΟΚ (Μπελούλης): Κόνιαρης 18(4), Καλογιαννίδης, Τσιόγκας 9, Κλασίδης 11(2), Παρασκευάς, Παπαϊωάννου, Μαργαρίτης, Μέρμυγκας 9, Κώττας 12, Γκόγκος.