Ογδοη θέση για την Εθνική Νέων-Ηττήθηκε απο την Σλοβενία με 61-80

532

Η Νέων Ανδρών αποχαιρέτησε με ήττα το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που ολοκληρώνεται απόψε στη Σλοβενία με τον τελικό ανάμεσα στη Λιθουανία και τη Γαλλία. Το 61-80 στην αναμέτρηση με τους οικοδεσπότες την οδήγησε στην όγδοη θέση της τελικής κατάταξης.
Η ελληνική ομάδα δεν απείλησε τη Σλοβενία, η οποία από τα πρώτα λεπτά πριν ένα μικρό προβάδισμα, αφού το 4-2 (1’36’’), έγινε 4-14 (6’13’’) και λίγο αργότερα 6-18 (8’27’’), πριν το δεκάλεπτο κλείσει 11-20. Η εικόνα αυτή διατηρήθηκε και στη συνέχεια της αναμέτρησης. Οι οικοδεσπότες έφτασαν στο +16 (14-30, 14’34’’), οι Έλληνες παίκτες προσπάθησαν να επιστρέψουν (24-30, 17’50’’), με το ημίχρονο να κλείνει όμως με τη διαφορά να παίρνει και πάλι διψήφια τιμή (29-39).
Το ίδιο σκηνικό στήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ελλάδα προσπαθούσε να μειώσει, μείωσε και πάλι στους έξι πόντους (43-49 στο 26’13’’ και 45-51 στο 27’53’’), αλλά και πάλι αυτή η αντεπίθεση δεν είχε διάρκεια. Οι Σλοβένοι εκμεταλλεύτηκαν τα ριμπάουντ και την ευστοχία τους στα σουτ τριών πόντων, είχαν και την έδρα και έφτασαν και πάλι στο +13 (45-59 στο 28’37’’ και 47-60 στο 30’). Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε στους ουσιαστικά και τυπικά γηπεδούχους. Ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στους 20 πόντους (48-68, 33’22’’), έφτασαν ως το +23 (50-73, 34’20’’), πριν το παιχνίδι σφραγίσει το τελικό 61-80.
Δεκάλεπτα: 11-20, 29-39, 47-60, 61-80
Ελλάδα (Μίσσας): Παναγιωταράς 2, Λαρεντζάκης 6, Βελισσαρίου, 3, Αντωνάκης 20, Μοτσενίγος 14, Δερμιτζάκης, Τσελεντάκης, Παπαδιονυσίου, Μελισσαράτος 12, Ζούμπος, Τσαπρούνης, Καμπούρης
Σλοβενία: Σπαν 9, Ρούπνικ 13, Μπρόντνικ 4, Μπέσεντιτς 3, Βασλ 2, Όμιτς 23, Ρόιτς 6, Πάιτς 15, Λάπορνικ 5, Ντίμετς