Ξεκίνημα με το δεξί για τους Πράσινους

413

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός που επικράτησε με 87-82 του μαχητικού Ερυθρού Αστέρα στο κλειστό Νίκος Γκάλης, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής  της Euroleague.

Με κορυφαίους τους Νικ Καλάθη(21pts-3reb) και ΝτεΣόν Τόμας(18pts-11reb), μετά από ένα πολύ μουδιασμένο πρώτο ημίχρονο, όπου πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 37-35, πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο την οποία κέρδισε με 29-18 επί μέρους, ενώ προηγήθηκε μέχρι και +14(65-51).

Θετικός και ο Ταϊρίς Ράις, ο οποίος βρήκε συνεργασίες με τους ψηλούς και έδωσε λύσεις στους γηπεδούχους. Σημαντικό πρόβλημα τα πολλά χαμένα rebounts, στα οποία επιβλήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με 34-32, από τα οποία τα 11 επιθετικά.

Για τους Σέρβους του Μίλαν Τόμιτς, κορυφαίος ήταν στην επιστροφή του στο Ολυμπιακό Στάδιο ο Τζέιμς Γκίστ(22pts-7reb), ενώ θετικότατοι ήταν και οι Μπάρον(15pts-5reb) και Περπέρογλου(15pts-3reb).

Στα άλλα 3 παιχνίδια της αγωνιστικής κέρδισαν όλοι οι γηπεδούχοι με την Κίμκι να επικρατεί με 89-83 της Μακάμπι του Γίαννη Σφαιρόπουλου και Τάιλερ Ντόρσεϊ, την Μπάγερν Μονάχου να επικρατεί με 78-64 της Αρμάνι Μιλάνο και την Ρεάλ Μαδρίτης της Φενέρ του Κώστα Σλούκα με 81-77.