Νικη για τους παίδες του ΠΑΟΚ στο φάιναλ-φορ

351

Πρώτη νίκη στο φάιναλ-φορ παίδων της ΕΚΑΣΘ για τον ΠΑΟΚ-Επικράτησε άνετα με 83-53 του Ηρακλή

Καλύτερος μετά τη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα με 83-53 του Ηρακλή, στην πρεμιέρα του φάιναλ-φορ των παίδων της ΕΚΑΣΘ.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-0 και λίγο αργότερα με 10-2. Μετά το τάιμ-άουτ του Νίκου Τζώρα, ο ΠΑΟΚ με σερί 11-2 πέρασε μπροστά με 13-12 στο όγδοο λεπτό του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 15-15 ύστερα από καλάθι σε νεκρό χρόνο του Μαστοράκη.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το 18ο λεπτό, όταν ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε με 31-25, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ΠΑΟΚ μπροστά με διψήφια διαφορά (37-27).

Στις αρχές της τρίτης περιόδου οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 47-29 και «καθάρισαν» το παιχνίδι, καθώς ο Ηρακλής δε μπόρεσε να μειώσει το σκορ. Η διαφορά έφθασε τους 20 πόντους (62-42), 6:59 πριν το τέλος και τους 30 (77-47) στο 38ο λεπτό.

Μαστοράκης, Τάσος Κωνσταντινίδης και Κωφοτόλης ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ από τον «Γηραιό» μόνο ο Κόκκινος σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων.

Δεκάλεπτα: 15-15, 37-27, 57-42, 83-53
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Τσάνταλη-Αγραφιώτης Β.
ΠΑΟΚ(Τζώρας-Σταυρόπουλος): Τσελεπίδης 2,Κωνσταντιννίδης Θ. 7(1), Κωνσταντιννίδης Τ. 15, Αχτσής 8, Κωφοτόλης 11(1), Παλαμίδας 2, Καλιοντζής 6, Παπαδόπουλος 7, Κωτσιόπουλος 5, Μαστοράκης 16, Μπρουζιώτης, Σαρρής 4.
Ηρακλής (Τσάικος – Γεροφώτης): Σωτήρογλου 7(1), Μέτα, Παλκογιάννης 8, Πολυχρόνης, Κυλαντωνίδης 2, Κόκκινος 16(2), Δάρατζης 8(2), Παπαδόπουλος 2, Παπαπασχάλης 7, Δημαλής, Κομνιανίδης 3, Όμο.