Νικητής ο ΕΟΣ

622

Αναλυτικά η περιγραφή του παιχνιδιού:

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που διεξήχθη χθες στη Σταυρούπολη ο ΕΟΣ επικράτησε των ΜΑΧΗΤΩΝ με σκορ 102-100 στη δεύτερη παράταση μπαίνοντας ξανά στο κόλπο για τη διεκδίκηση της τρίτης θέσης που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου… Το ματς από την αρχή μέχρι το τέλος πήγαινε πόντο-πόντο χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Εος προηγήθηκε με 73-72 10 δεύτερα πριν τη λήξη του ματς αλλά οι Μαχητές κέρδισαν φάουλ στην επίθεση και ευστόχησαν σε μια από τις δύο βολές οδηγώντας το ματς στη παράταση. Στη παράταση οι Μαχητές προηγήθηκαν 24 δευτέρα πριν τη λήξη της παράτασης με 6 πόντους 83-89 αλλά 4 άστοχες βολές της ομάδας σε συνδυασμό με τα 2 τρίποντα που δέχτηκαν ήταν αρκετά για να οδηγήσουν το ματς σε δεύτερη παράταση στην οποία ξέφυγε με 6 πόντους ο ΕΟΣ 40 δευτέρα πριν τη λήξη του αγώνα αλλά ένα τρίποντο και φάουλ του Παντελογλου από τους μαχητές τους κράτησε ζωντανούς στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Στη ρουλέτα των βολών οι παίκτες του ΕΟΣ ήταν ψύχραιμοι φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη. Κορυφαίος από τους νικητές ο Ζηκουλης και από τους ηττημένους Ταρπαγκος και Ιορδανίδης.