Νικητής ο Αρης

577

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ 67-50 κέρδισε ο Άρης τον Μέγα Αλέξανδρο στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του 16ου πανελλήνιου πρωταθλήματος μπάσκετ με καρότσι.

Πιο συγκεκριμένα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν μαζί στο σκορ σχεδόν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο και με ένα μικρό σερί ο Άρης στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου 4-0 έκανε το 16-12. στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα μέχρι και το 15 λεπτό όπου το σκορ ήταν στο 26-22, εκεί ήρθε ένα γενικό μπλακ άουτ για τους παίχτες του Θανάση Κασαπιδη κι ετσι η ομάδα της Θεανώς Χατζουδη κάνοντας ένα σερί 16-1 έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 42-23. Κεφάτοι μπήκαν στο 3ο δεκάλεπτο οι παίχτες του Μ.Αλέξανδρου και με ένα σερί 8-14 και με αιχμή του δόρατος τον Διμπιτουζη όπου σκόραρε 10 από τους 14 πόντους της ομάδας του κατάφεραν στο τέλος του 3ο δεκαλέπτου να μειώσουν την διάφορα στους 13, 52-39. το 4ο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς παρά την προσπάθεια των παιχτών του κασαπιδη να πέσει η διάφορα σε μονοψήφιους αριθμούς αυτή παράμενε στα ιδία επίπεδα. Διακριθείς του αγώνα από την μεριά των γηπεδούχων ο Οικονόμου με 20 πόντους με άξιο συμπαραστάτη τον Σπυρολαρη με 17 πόντους. Από την μεριά των φιλοξενούμενων μακρών και μόνος του ο διμπιτουζης με 26 πόντους και ένα τρίποντο με συμπαραστάτη του τον κεφάλα με 18 και 2 τρίποντα.

Άριστη η διαιτησία από το διαιτητικό δίδυμο των Κηπουριδη-Αγγελιδη χωρίς προβλήματα.

Αξίζει να σημειωθεί η φραστική επίθεση που δεχτικέ ο παίχτης του μεγάλου Αλέξανδρου Άγγελος Διμπιτουζης,ο όποιος σημειωτέον είναι και κριτής της ΕΟΚ και έφορος του συλλόγου μέγας Αλέξανδρος, από την γραμματεία διότι σε συνεργασία με τον σύλλογο απέστειλαν επιστολή διαμαρτυρίας στην ομοσπονδία καλαθοσφαίρισης με καρότσι (ΟΣΕΚΚ) κατά της γραμματείας καθώς αυτοι δεν είναι αξιολογημένοι και εκτός συνδέσμου κριτών Θεσσαλονίκης και ζητούσαν οι αγώνες τους να γίνονται από κριτές του συνδέσμου.

ΑΡΗΣ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΚΗΠΟΥΡΙΔΗΣ-ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ

67-50 δεκ:16-22  42-23 52-39 67-50

ΑΡΗΣ(ΧΑΤΣΟΥΔΗ)  Οικονόμου 20 Σπυρολαρης 17 Μαλτας 9 Χρυσοβεργης 9(1) Τσινταρης 12 Γεωργιου

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1994(ΚΑΣΑΠΙΔΗΣ-ΤΣΑΚΟΠΟΥΛΟΣ) Βροντζος 4 Σοφιανιδης Διμπιτουζης 26(1) Τσιατας 2 Κεφαλας 18(2) Σκαλιστης Ανατολιτης Χατζηαργιριου