Νεανίδες: Ο ΠΑΟΚ μεγάλος νικητής

436

Στο μεγάλο τελικό των νεανίδων, ο ΠΑΟΚ επικράτησε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι του Ηρακλή με 53-51. Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με αποτέλεσμα συνεχώς να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 3’ ο Ηρακλής προηγούνταν με 8-7. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους σκορ 6-2 προηγήθηκε με 13-9 στο 8’. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-13 υπέρ των ασπρόμαυρων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι κυανόλευκοι ήταν εκτός ρυθμού κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ που με ένα σερί 6-0 προηγήθηκε με 21-13. Όμως η Κανταρά από την ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού πήρε στις πλάτες της το σκοράρισμα, με τον Ηρακλή να μειώνει σε 25-23 στο 16’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να είναι μπροστά δύο πόντους, 30-28.

Στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες «κόλλησαν» επιθετικά. Στη συνέχεια όμως οι ασπρόμαυροι πατούσαν καλύτερα και προηγήθηκαν δύο φορές με τέσσερις πόντους. Μία διαφορά όμως που δεν κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το τέλος αφού οι κυανόλευκες με τις Γκλεζάκη και Γεροστεργίου ισοφάρισαν σε 38-38 στο 30’.

Η τελευταία περίοδος είχε εξαιρετικό ρυθμό. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 42-38 στο 33’, αλλά ο ΠΑΟΚ με μεγάλη πρωταγωνίστρια τη Σταμολάμπρου, έφερε το ματς στα ίσα 46-46 τρία λεπτά πριν τη λήξη. Στη συνέχεια οι παίκτριες του Παπαδόπουλου πήραν και πάλι το προβάδισμα, 52-46 στο 38:30. Ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει σε 52-50 30’’ πριν το τελικό σφύριγμα, αλλά ως εκεί με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην επικράτηση με 53-51.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-28, 38-38, 53-51. Διαιτητές: Δεληγιαννίδης, Σιταρίδης.

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Γαβρίλη 3(1), Σταμολάμπρου 22, Νάστου 10, Σουλιώτη 6, Τσελεμπή 4, Αγγελίδου 8, Παπαδοπούλου Ζ., Γούλα, Κυρατζή, Μακρή, Αλεξίου, Παπαδοπούλου Ε.,

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μασλαρινός): Κανταρά 14, Γκλεζάκη 16, Καλημέρη 8, Κογκαλίδου 2, Γεροστεργίου 9(1), Οικονόμου 2, Καραγκιολίδου, Λιόλιου.